reklama

80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W Jarocinie uczczono rocznicę już rano [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W Jarocinie uczczono rocznicę już rano [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDzisiaj (czwartek, 1 sierpnia) przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Rano zorganizowana została uroczystość upamiętniająca uczestników tego zbrojnego zrywu, a po południu zawyją syreny.  
reklama

Uroczystość z udziałem delegacji gminnych i powiatowych odbyła się o godz. 10.00 pod tablicą umieszczona na murze Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie. Upamiętnia ona absolwentów poległych w latach 1939-1946 wśród których byli również powstańcy warszawscy. To jedna z dwóch tablic, które znajdują się w tym miejscu. Druga poświęcona jest konspiratorom z antykomunistycznej organizacji "Skrusz Kajdany". W złożeniu wiązanek kwiatów oraz zapaleniu zniczy uczestniczyła także Lidia Czechak - poseł na Sejm RP oraz reprezentanci stowarzyszeń i instytucji m.in. Gminnej Rady Seniorów. Rys historyczny o walce warszawskich powstańców przedstawił Robert Kaźmierczak - sekretarz gminy Jarocin.  

reklama

Godzina "W" była formalnym początkiem Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 rozpoczął się w stolicy Polski zryw niepodległościowy. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowana na kilka dni trwała ponad dwa miesiące - do 2 października. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

W tym zbrojnym zrywie przeciwko okupantowi brały udział również osoby urodzone na terenie naszego powiatu, uczące się w jarocińskim gimnazjum lub związane z Jarocinem już po wojnie. Na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, a także w książce Agnieszki Cubal „Wielkopolanie ’44” można znaleźć biogramy dziewiętnastu osób, które 80 lat temu chwyciły za broń, dowodziły, pełniły funkcje łączniczek i sanitariuszek. 

reklama

Dziś o godz. 17.00, w tzw. godzinę "W", podobnie jak w całym kraju, tak i na naszym terenie zawyją syreny alarmowe, które uczczą pamięć uczestników Powstania Warszawskiego.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama