Tegoroczna edycja jarocińskich Rytmów Młodych rozpoczęła się na dobre. W poniedziałek za pośrednictwem strony internetowej festiwalu zaprezentowano wszystkich artystów, którzy zgłosili swoją chęć udziału w konkursie. Jest ich 167. Wszyscy wykonawcy pomyślnie przeszli wstępną weryfikację, a więc ich zgłoszenie było zgodne z regulaminem.
Duża liczba chętnych do wystartowania w konkursie robi wrażenie. Utrzymuje się ona w tym samym przedziale już trzeci rok z rzędu.
Rytmy Młodych 2022. Kto się zgłosił?
Wykonawcy zgłaszali się poprzez przygotowaną do tego platformę internetową. Do formularza załączyć musieli dwa utwory swojego autorstwa.Już teraz posłuchać można wszystkich artystów za pośrednictwem strony internetowej festiwalu – TUTAJ.
Poniżej prezentujemy listę wszystkich twórców:
- &INNI
- 1965
- 3PO3
- 4DZIKI
- Arktyka
- ATHE
- Ayahuasca
- Bardziej
- Bartek Wojnar i Zespół Excess
- Baston Rock
- Besto
- Black Stocking
- Blackend
- Bloody Mess
- BottleKopf
- Brewery Szein
- Butelki Zwrotne
- Cannonball
- Carol Markovsky
- Centrum
- Chałtcore
- Chodnikov
- Criminal Tango
- Crue
- Czekaniem
- Cztery Mile Lasu
- Deceaded
- Disposable Soma
- Dopamina
- Duch Delta
- Dża Dża Dziady
- Echa
- Echou
- EDER
- Elektro Mahatma
- Entfloria
- Esperal
- ETA
- Fever
- Format_R
- Forsal
- Freeqbutiq
- Fright Night
- Fuzz’Ya
- Ganczarska
- Gemela Blues Band
- Gentuza
- Hai
- Hamulec
- Hard Rider
- Heavyquake
- Hethet
- Hook
- IAX
- In Blanco
- Indigo Child
- Infinitone
- Inscydent
- Jarosław Skrzypikrzesło
- June66
- Jutuber
- KAJOA
- Kalinovski
- Kamil Kowalski
- KAOZM
- Kathia
- K-Essence
- Keymakers
- Kinless
- Kohuse
- Kolumbia
- Koniec Listopada
- Kurz
- Kwatera C2
- Langor
- Limerent
- Lit
- Livin Fire
- Lunatycy Martwej Dyskoteki
- Łukasz Łyczkowski & 5 Rano
- Madhey
- Madrise
- Marcus Arent
- Marysia Lewandowska
- Mas
- Mercurius
- Meteroids
- Mexyk
- Miss Ann
- Mosty
- Neaghi
- Niesamowita Sprawa
- Nikt
- NOCTI
- Oddwill
- Oil Stains
- One Step
- Opivm
- Orbita Wiru
- Overdose
- Overflow
- Palmy
- Panilas
- Paranoise
- Part Of The Kitchen
- Popielnica
- Pozory
- Pretty Lies
- Produkcja
- Projekt Chanel
- Psycho Beets
- Punched Orange
- Pytki Doś
- Rapto Łapto
- Red Mellow
- Redcarpet
- Reflektor
- Reszta Pokolenia
- Rock And Fire
- Ruina Bar
- Sabina Szewczyk
- Sad Smiles
- Sad'n Suspect
- Scream From Basement
- Sekcja02
- Semaphores
- Shots
- Skøv
- Snake Tracer
- Snowblind
- Solum
- Sother
- Sunday Morning
- Symptone
- Synday At 9
- Szum Drzew
- TATTVA
- Tekla Goldman
- The Ace of Void
- The Boards
- The Bullseyes
- The Dames
- The Diabels
- The Great White Lights
- The Same
- Thumbnail
- To All Units
- Tomigan
- Trackstone
- True Skull
- Tuga
- Vademecum
- Velow
- Via Gra Blues Elektric Band
- Vinifera
- Violent Answer
- W RYJ
- White Deer
- Worries
- Wrocławska Wielka Płyta
- Wrona
- Wylew
- XTHE
- Yorba
- Ziembul
- Zima W Środku Lata
- Żurkowski
Rytmy Młodych 2022. Co dalej?
Do 4.06 komisja konkursu (w składzie: Dariusz Maleo Malejonek, Paweł Pablopavo Sołtys, Marcin Bąkiewicz, Sebastian Pluta i Tomasz Jankowski) w ramach eliminacji wybierze 30 wykonawców. 6.04 rozpocznie się półfinał, który potrwa do 19.06. W tym czasie internauci za pośrednictwem głosowania wyłonią jednego finalistę, a jury - czterech. Zwycięska piątka wystąpi 14 lipca na otwartym koncercie w jarocińskim amfiteatrze. Wtedy też jury zdecyduje, kto zostanie laureatem Rytmów. Tryumfator odbierze nagrodę pieniężną o wartości 10 tys. zł oraz wystąpi na dużej scenie podczas festiwalu.
Rytmy Młodych 2022. Jak wygląda praca jury?
To jury spośród 167 zgłoszeń wybierze teraz 30 półfinalistów konkursu. Wydaje się to zadaniem niełatwym, biorąc pod uwagę, że wynik Rytmów może zaważyć na przyszłej drodze zgłaszającego się zespołu. Jak wygląda praca komisji od kulis?
- Każdy z nas słucha zgłoszeń w domu i przyznaje punkty. Przed zsumowaniem ich robimy wspólne spotkanie, żeby to jeszcze między osobą obgadać. Rozmawiamy o swoich spostrzeżeniach, emocjach – mówi Tomasz Jankowski, który zasiada w składzie jury już od siedmiu lat.
Muzyk przyznaje, że wrażenie całej grupy rzutuje na wynik, ale nie zawsze łatwo o spójne opinie - To jest pięć różnych osób. W wielu miejscach nasze typy się pokrywają, ale są wykonawcy, którzy mi podobają się bardziej niż innym i odwrotnie.
Jak to jest dokonywać wyboru spośród tylu muzycznych propozycji?
- Nie powiem, że z roku na rok jest coraz łatwiej, bo nie jest. Ale dzięki doświadczeniu po kilku dźwiękach czuję i wiem, czego słuchać dalej, a czego nie. Nie mam żadnych kryteriów, którymi kieruję się przy wyborze. Nie patrzę na gatunki muzyczne. Zespół musi mieć w sobie to coś. Decyduje poczucie, że coś mi się podoba, chętnie kupiłbym płytę tego twórcy albo zobaczył go na żywo. Czasami do zespołów, którym przyznałem punkty jeszcze wracam za dwa, trzy dni, zastanawiam się, czy to na pewno dobry wybór i niekiedy te punkty zmieniam – mówi Jankowski.
Okazuje się, że są też uniwersalne przymioty utworów, które mogą zwiększyć szansę wykonawcy na powodzenie - Świeżość, oryginalność, melodyjność. Nawet w hałasie może być coś fajnego – wylicza juror.
Nie można zaprzeczyć, że Rymy Młodych przyciągają twórców reprezentujących różne gatunki muzyczne. Nie inaczej jest i tym razem.
- Podczas weryfikacji zgłoszeń słyszałem ostry metal, kapelę reagge, post punk i typowo punkowe granie, nowoczesny rock i inspiracje rockiem z lat 80. Są songwriterzy i składy hiphopowe. Jest różnorodnie – zauważa Jankowski.
Zaznacza też, że najważniejszym etapem konkursu jest koncert finałowy, potwierdzający jakość utworów tworzonych przez artystów.
- Finał jest najważniejszy. Nagrania nagraniami, ale tak naprawdę wartość wykonawcy weryfikuje występ na żywo.
Kto wygrał poprzednie edycje Rytmów Młodych?
Finaliści tegorocznych Rytmów Młodych dołączą do elitarnego grona. Na jarocińskim festiwalu swoje kariery rozpędzało wiele znanych dziś zespołów, m.in. TSA, Hey, Kat czy Dezerter. Laureatami rozpoczynającego się przeglądu w poprzednich latach byli: Ikarus Feel (2021), WaluśKraksaKryzys (2020), Para (2019), Przybył (2018) i Decadent Fun Club (2017).O wyjątkowości jarocińskiego konkursu mówił nam przewodniczący zeszłorocznego i obecnego składu jury, Darek Maleo Malejonek.
- Mam nadzieję, że w przyszłości jeszcze bardziej będzie podkreślona rola tego wydarzenia. Konkursów w całym kraju jest sporo, ale marka jarocińskiego festiwalu sprawia, że ten jest jednak czymś niezwykłym. Nawet Pol’and’Rock nie ma takiej atmosfery, historii, tego wszystkiego, co tu się stało. Ile tutaj narodziło się legend, pięknej muzyki, przyjaźni...
Ikarus Feel oraz The Poks, czyli finaliści zeszłorocznych Rytmów wystąpią w tym roku na festiwalu.
Macie już swoich faworytów tegorocznych Rytmów? Planujecie wybierać się w tym roku na koncert finałowy do amfiteatru?
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.