W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że kupno przyborów szkolnych to spory wydatek. Według badań firmy Delloite, przeciętna polska rodzina na wyprawkę dla dziecka w 2021 roku wydała nawet 1.718 zł. Ponad dwie trzecie tej kwoty zostało przeznaczone na ubrania, buty i przybory szkolne. A to było jeszcze przed gwałtownym wzrostem inflacji - a więc cen.
I choć rok szkolny już trwa, to wnioski o świadczenie nadal można składać. Termin mija jednak 30 listopada.
Kto może otrzymać 300 plus?
Jakie warunki musi spełnić dziecko, by rodzic otrzymał 300 plus? Świadczenie z programu "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dzieci, które:
- nie ukończyły 20. roku życia (w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 24. roku życia),
- uczęszczają do podstawówki lub liceum,
- uczęszczają do szkół policealnych lub szkół dla dorosłych,
- przebywają w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym lub ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.
Wniosek o 300+ może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Natomiast wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Wniosek o 300 plus tylko w formie elektronicznej
Należy pamiętać, że przyjmowaniem wniosków o świadczenie z programu "Dobry Start", ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego też, w roku szkolnym 2022/2023 wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną.Gdzie złożyć wniosek o świadczenie 300 plus?
- Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na TEJ stronie
- bankowość elektroniczną,
- portal PUE ZUS.
Co ważne, wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.
Wnioski drogą online można składać do 30 listopada włącznie. Pieniądze są wypłacane w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Kto nie ma prawa do 300 plus?
Zgodnie z ustawą, świadczenie z programu "Dobry Start" nie przysługuje na dzieci, które:
- uczęszczają do żłobka, przedszkola lub "zerówki",
- rozpoczęły naukę na uczelniach wyższych,
- przebywają w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, poprawczaku, areszcie, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej placówce, która zapewnia nieodpłatne utrzymanie.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.