reklama
reklama

UKS Taekwondo Jarocin świętował jubileusz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport W piątkowy wieczór w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie odbyła się uroczysta gala jubileuszu XX-lecia UKS Taekwondo Jarocin, pierwszego klubu w mieście festiwali rockowych, w którym można było trenować taekwondo. W 2000 roku jeszcze nie był to sport olimpijski. Galę jubileuszową poprowadzili wspólnie: założyciel klubu Piotr Wesołek oraz aktualny prezes Krzysztof Łabutka.
reklama

Na galę przybyli przedstawiciele lokalnego samorządu, z którym UKS Taekwondo Jarocin przez te ponad dwadzieścia lat współpracuje - wiceburmistrz Bartosz Walczak oraz starosta powiatu jarocińskiego Lidia Czechak. Obecny był także dyrektor ZSP 1 w Jarocinie Marek Sobczak. W tej szkole nie tylko odbyła się gala. Na co dzień właśnie tam UKS Taekwondo posiada swoją bazę treningową. Na jubileuszowym spotkaniu pojawili się oczywiście członkowie zarządu klubu, trenerzy, zawodnicy, ich rodzice i goście.

Jubileusz dwudziestolecia, obchodzony ze względu na pandemię rok później, stał się okazją do wielu wspomnień. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć kilka prezentacji, w których wykorzystane zostały filmy i zdjęcia z całego okresu istnienia klubu. Założyciel UKS Taekwondo Jarocin Piotr Wesołek oraz obecny prezes Krzysztof Łabutka wręczyli podziękowania przedstawicielom władz, dyrekcji szkoły oraz najważniejszym sponsorom. Nie obyło się bez wyróżnień dla najbardziej zasłużonych w historii klubu zawodników i trenerów. Specjalną niespodziankę otrzymał także sam Piotr Wesołek.

Po części oficjalnej huknęły korki od szampana za pomyślność i kolejne lata sukcesów klubu. Uczestnicy spotkania zjedli jubileuszowy tort, a następnie przystąpili do wspólnej zabawy.

- Wspominam dziś ten moment, w którym stanąłem na tej sali, jeszcze jako asystent Piotra [Wesołka]. Przechodząc wszystkie szczeble, od zawodnika, aż po członka zarządu Polskiego Związku Taekwondo, wiem jaki trud ponosi każdy z zawodników i trenerów, aby dojść do takiego jubileuszowego etapu jak dzisiaj, czyli dwudziestolecia klubu. Nie jest to łatwa droga. Potrzeba wielu ludzi, którzy chcieli się w to zaangażować, bo dziś klub funkcjonuje niemal jak firma. My mamy ludzi, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach. Mamy na przykład bardzo urozmaicony skład trenerski, który specjalizuje się w różnych profesjach, od walki sportowej, poprzez techniki specjalne, do poomsae. Mamy przede wszystkim osobę, która to wszystko koordynuje, czyli Piotra Wesołka, który ten klub zakładał. Więc czego chcieć więcej? Chyba tylko doczekania się zawodnika - olimpijczyka, o czym każdy klub marzy - wymieniał zalety UKS Taekwondo Jarocin jego obecny prezes Krzysztof Łabutka.

Jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii klubu jest nadal startująca w zawodach Matylda Marcinkowska, która przygotowuje się już także do roli trenerski, sędziny i działaczki.

- Do klubu przyszłam, gdy miała dziesięć lat. Bardzo szybko zaczęłam odnosić pierwsze sukcesy. Z roku na rok zdobywałam coraz więcej medali. Pojawaiałam się na arenach krajowych i międzynarodowych. Udało mi się wystartować w kilku Pucharach Świata, gdzie też udało mi się zdobyć medal - brązowy w 2017 roku. Teraz moje priorytety się nieco zmieniły. Właśnie skończyłam kurs na sędziego. Wkrótce rozpocznę też kurs na instruktora taekwondo. Zawsze marzyłam, aby pojechać na igrzyska olimpijskie. Niestety, jako zawodniczce nie udało mi się tego osiągnąć, ale teraz moim marzeniem jest wyjazd na igrzyska w roli arbitra. Chciałabym także pracować jako trenerka i być może wychować jakiegoś olimpijczyka. Sama w klubie miałam pięciu trenerów, ale najmilej wspominam Piotra Wesołka, który zawsze mnie bardzo motywował i robi to dzisiaj. Jest bardzo stanowczy i konsekwentny. Zawsze stawia na swoim, ale wie czego chce. Ja uwielbiam takie podejście. Myślę, że dzięki niemu odniosłam tak wiele sukcesów - mówiła o swej przeszłości i przyszłości w UKS Taekwondo Jarocin Matylda Marcinkowska.

Zapytany o to, dlaczego właśnie w Jarocinie postanowił propagować taekwondo, Piotr Wesołek odpowiedział następująco:

- Z natury jestem organizatorem życia sportowego. Sam uprawiałem różne sporty, nie tylko taekwondo. Byłem prekusorem założenia jednego z pierwszych klubów o profilu taekwondo w Śremie. Następnie założyłem Okręgowy Związek Taekwondo w Poznaniu. Bardzo profesjonalnie zacząłem prowadzić zajęcia, ojejku... w końcówce ubiegłego wieku. Moją bazą był Śrem, ale tam nie wypełniałem w pełni swego czasu sportowego i organizacyjnego. Dlatego w krótkim czasie podjąłem decyzję, że zacznę promować ten sport również na Ziemi Jarocińskiej, a także w Kórniku i Pleszewie. Przez te lata przewinęło się przez nasz klubu wielu zawodników, w tym spora grupa takich, którzy odnosili liczne sukcesy. Nie wymienię wszystkich, ale Matylda Marcinkowska, rodzeństwo Klarzyńscy, Agnieszka Ciesińska, Julia Piotrowicz, Anita Pilarczyk - to wszystko mistrzowie lub wicemistrzowie Polski. Przez dwadzieścia, a nawet dwadzieścia jeden lat zawsze byliśmy, chyba poz jednym rokiem, w czołówce trzech najlepszych klubów w powiecie jarocińskim we współzawodnictwie sportowym. Myślę, że to naprawdę ogromny sukces, zważywszy na poziom sportowy różnych dyscyplin na Ziemi Jarocińskiej. Ale pomimo dwudziestu lat działalności zapewniam, że energii mi jeszcze nie brakuje. Moim potencjałem jest też zaplecze, które wychowałem. To choćby siedmiu trenerów, którzy ze mną pracują. To grono zaangażowanych rodziców i dobra współpraca z samorządem. Pod względem organizacyjno - sportowym nie mamy żadnych problemów. Młodzież, która u nas trenuje, ma zapewnione wszystkie potrzebne rzeczy. Przyszłość naszego klubu widzę kolorowo - zapewnił założyciel UKS Taekwondo Jarocin Piotr Wesołek.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama