reklama
reklama

Sprawozdanie Ewy Kopacz z działalności w Parlamencie Europejskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sprawozdanie Ewy Kopacz z działalności w Parlamencie Europejskim - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Sprawozdanie Ewy Kopacz z działalności w Parlamencie Europejskim.
reklama

Szanowni Państwo!

Dzięki ogromnemu zaufaniu udzielonemu mi w wyborach w 2019 roku, mam zaszczyt i przyjemność reprezentować Wielkopolanki i Wielkopolan w Parlamencie Europejskim (PE). Co więcej, jako jedyna przedstawicielka polskiej delegacji, zostałam wybrana wiceprzewodniczącą Parlamentu, co jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i zobowiązaniem.

Do moich zadań należy m.in. pełnienie funkcji koordynatora Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka. Zajmuję się promowaniem i ochroną praw dziecka we wszystkich obszarach polityki i prawa UE, a także udzielaniem pomocy obywatelom w transgranicznych sporach rodzinnych oraz popularyzowaniem mediacji.

Jestem także wiceprzewodniczącą grupy wysokiego szczebla ds. równości płci i różnorodności, członkinią grupy roboczej ds. polityki informacyjnej i komunikacyjnej oraz zastępuję przewodniczącego PE w sprawach dotyczących polityki sąsiedztwa (Wschód, Euronest). Nadzoruję również prace zespołu ekspertów ds. Przyszłości Nauki i Techniki (STOA),

Ponadto, jako posłanka, na co dzień pracuję w komisjach parlamentarnych: w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI), szczególnie bliskiej mojemu sercu Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem (BECA), a także, jako tzw. zastępca w komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) oraz Komisji Rozwoju (DEVE).

Działam również w delegacji ds. stosunków z Ameryką Środkową (DCAM), delegacji do Euro-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego (DLAT) oraz, jako zastępca, w delegacji ds. stosunków z Chińską Republiką Ludową.

Europejska Partia Ludowa

Należę, wraz z całą delegacją PO-PSL, do największej grupy politycznej w PE - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), zrzeszającej posłanki i posłów centro-prawicowych partii ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jesteśmy największą i najstarszą grupą w PE, a nasze korzenie sięgają początków procesu jednoczenia powojennej Europy. Wystarczy wspomnieć, że naszymi reprezentantami byli tzw. ojcowie integracji europejskiej - Robert Schumann, Alcide de Gasperi czy Konrad Adenauer. 

Celem naszego środowiska jest tworzenie silnej i  demokratycznej Europy, która będzie odpowiadać na największe wyzwania cywilizacyjne XXI wieku. Stajemy na straży Jej dziedzictwa. Chcemy Europy zjednoczonej, opartej na poszanowaniu godności ludzkiej, tolerancji, praw człowieka. Europy opartej na rządach prawa, wolności każdego obywatela, zasadach solidarności i pomocniczości. Europy, która wzmacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej w obliczu rosnących wyzwań globalnych. To kwestie, których bronimy i wspieramy z całą stanowczością.

Walka z rakiem - mój priorytet

W Parlamencie Europejskim, jako grupa EPL, skutecznie zabiegaliśmy o utworzenie Specjalnej Komisji ds. Walki z rakiem,  która skupia się na czterech głównych obszarach: profilaktyce, wczesnej diagnostyce, leczeniu i opiece. Obszary te stanowią podstawę strategicznego podejścia UE do walki z rakiem. Był to jeden z moich najistotniejszych priorytetów zapowiadanych w kampanii wyborczej.

Dzięki naszej determinacji, walka z nowotworami jest obecnie jednym z najważniejszych priorytetów Unii Europejskiej. Opublikowany w tym roku przez Komisję Europejską Europejski plan walki z rakiem jest przełomowym dokumentem i ważnym etapem tworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej, która ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej jak najlepszy dostęp do leczenia, odpowiednią opiekę oraz przeciwdziałać czynnikom wpływającym na zachorowania.

W Unii Europejskiej łączymy siły, aby chronić życie i zdrowie wszystkich obywateli, a w szczególności naszych dzieci, na co kładę szczególny nacisk jako koordynator PE ds. praw dziecka. Niezwykle istotne dla mnie jest to, że plan zawiera szereg zadań dedykowanych najmłodszym. Jest to m.in. "Inicjatywa na rzecz pomocy dzieciom chorym na raka" , której celem jest zapewnienie, aby dzieci miały dostęp do szybkich i optymalnych form wykrywania, diagnostyki, leczenia i opieki. Nowa sieć kompleksowych ośrodków onkologicznych umożliwi wymianę najlepszych praktyk i standardów opieki nad dziećmi chorymi na nowotwory. 

Udało nam się również wprowadzić konkretne środki, które zniwelują problem dostępu do opieki zdrowotnej, poprzez rozszerzenie wspólnych zamówień publicznych, szczególnie na ultrarzadkie, pediatryczne i nowe metody leczenia raka, zwiększyć inwestycje w medycynę spersonalizowaną i terapie genowe, czy stworzyć europejski system wspierania badań przesiewowych. A to tylko nieliczne z naszych działań.

Na walkę z nowotworami Unia Europejska przeznaczy w najbliższym czasie łącznie około 4 miliardy euro.

„Złoty Wrzesień”

W celu podnoszenia świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego oraz okazanie solidarności i wsparcia dla dzieci walczących z rakiem, po raz kolejny zorganizowałam, wraz z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej, kampanię informacyjną "Złoty wrzesień" , do której  przyłącza się coraz więcej miast i regionów z całej Europy, w tym silna grupa samorządów z Wielkopolski, za co serdecznie dziękuję.

WIELKOPOLSKA  |  POLSKA  | EUUROPA

 

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama