Czym jest dieta keto i co musisz wiedzieć na początku?
Zacznijmy od tego, czym jest dieta keto, a właściwie ketogeniczna. To sposób żywienia, który opiera się głównie na tłuszczach, a jednocześnie na ograniczeniu spożywania węglowodanów. Dzięki temu możliwe staje się wprowadzenie organizm w stan ketozy, który polega na tym, że głównym źródłem energii stają się tzw. ciała ketonowe, a nie glukoza jak w przypadku diet opartych na węglowodanych.
Ważne stają się proporcje – jemy tyle węglowodanów, ile jest niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, czyli ok. 5-10%, 20-25% białka, a resztę, czyli ok. 70-80% naszej diety powinny stanowić tłuszcze.
Oczywiście tłuszcze tłuszczom nie są równe. Całkowicie eliminujemy z diety tłuszcze trans i radykalnie zmniejszamy spożycie tłuszczów nasyconych. Zamiast tego opieramy dietę na zdrowych tłuszczach np. rybach, awokado, oliwie z oliwek,
Na rynku dostępne są różne firmy cateringowe, które mogą pomóc w łatwym i bezpiecznym przejściu na dietę ketogenicznym, oto jedna z takich ofert https://www.zdrowycatering.pl/dieta-keto/.
Przeciwwskazania do diety keto
Czy dieta keto jest dla wszystkich? Niestety nie, najlepiej, aby zrezygnowały z tego sposobu żywienia następujące grupy osób:
- kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią;
- osoby z chorobami nerek, wątroby czy trzustki;
- osoby, u których stwierdzono cukrzycę, hipoglikemię czy wrodzone zaburzenia metaboliczne również powinny skontaktować się z lekarzem, zanim zdecydują się zmienić swoją dietę.
Jak zacząć dietę keto?
Dla wielu osób, które dotąd opierały swoją dietę na makaronach, ziemniakach i chlebie dieta keto może okazać się dużym szokiem. Nie chodzi tutaj jedynie o nawyki żywieniowe, ale też o reakcję organizmu. Dlatego ważne jest to, aby zmiana diety odbywała się stopniowo, nie z dnia na dzień, a raczej z tygodnia na tydzień. Istotne będzie też uzupełnienie swojej wiedzy, aby prawidłowo komponować posiłki. Ułatwieniem może być skorzystanie z usług firmy cateringowej takiej jak ta https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/lodz/. Coraz częściej w ofertach cateringowych dostępne są diety keto w różnych wariantach kalorycznych. Więc po krótkim wprowadzeniu możesz od razu zyskać pełnowartościowe dania zgodne z zasadami diety ketogenicznej.
Polecamy rozpocząć zmianę swojej diety od tych kilku kroków:
- Zacznij od ograniczenia słodyczy – nie rzucaj ich z dnia na dzień, ale zacznij od tego, aby jeść mniejsze porcje i rzadziej, aby w końcu całkowicie z nich zrezygnować.
- Stopniowo rezygnuj też z węglowodanów. Zamiast tego jedz więcej ryb, drobiu, jaj, tłuszczów pochodzenia roślinnego, nabiału itd.
- Wybieraj warzywa o niskiej zawartości węglowodanów np. brokuły, kapustę, szpinak.
- Zaplanuj z wyprzedzeniem, co zjesz w ciągu dnia. Zrób listę zakupów i pozbądź się produktów, które utrudniają osiągnięcie korzyści, jakie zapewnia dieta keto.
- Samodzielnie przygotuj przekąski, które będą zdrowe i nie będą opierały się na węglowodanach.
- Pij dużo wody w ciągu dnia ok. 1,5-2 litry.
Częstym problemem, który demotywuje na samym początku, jest tzw. keto-grypa. To przejściowe objawy, które wynikają ze zmniejszenia węglowodanów w naszej diecie. Przez pierwsze parę dni możesz mieć nieco mniejszy zasób energii, problemy ze snem czy nawet odczuwać bóle głowy. Jednak już w ciągu kilku dni wszystkie dolegliwości powinny ustąpić.
Zalety diety keto – czy warto?
Zwróćmy uwagę na 5 najważniejszych zalet diety ketogenicznej, oto one:
- możliwość utraty wagi;
- zmniejszenie uczucia zmęczenia po posiłkach;
- możliwość skuteczniejszego kontrolowania poziomu glukozy we krwi – dobry wybór dla cukrzyków i osób ze stwierdzoną hiperglikemią lub insulinoopornością;
- poprawa funkcji poznawczych i lepsza praca mózgu;
- zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie.
Zatem, gdy zdecydujesz się na dietę keto, to przejrzyj sprawdzone i korzystne cenowo oferty cateringowe, takie jak https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/krakow/.
Wady diety keto – o których też trzeba wiedzieć
Czy dieta keto ma wady? Jak każda inna, może lepiej sprawdzić się dla jednej grupy osób, a za to stać się złą opcją dla drugiej grupy. Największą wadą jest zwiększone ryzyko niedoborów i niedostarczanie organizmowi składników odżywczych. Konieczne będzie wykonywanie badań morfologicznych krwi i kontrolowanie wyników, a także stosowanie suplementacji. Kolejną wadą mogą być trudności związane z motywacją i utrzymaniem diety keto na co dzień. Tym bardziej na samym początku, gdy będziemy musieli wyeliminować ze swojej diety słodycze, sporą część owoców i tak popularne w polskiej kuchni węglowodany.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.