reklama

Pomysł na własny biznes – założenie agroturystyki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Pomysł na własny biznes – założenie agroturystyki - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Jednym z pomysłów na własną działalność jest prowadzenie agroturystyki. Wiąże się to z pewnymi wyzwaniami i ograniczeniami, jednak rosnąca popularność tego typu miejsc sprawia, że warto włożyć w nie wysiłek. Jak można otrzymać dofinansowanie i jak wykorzystać potencjał takiego przedsięwzięcia?

Dlaczego warto zdecydować się na agroturystykę?

Praca na etat w korporacji nie jest stworzona dla każdego. Osoby, które pragną prowadzić własny biznes, mogą zainteresować się prowadzeniem agroturystyki, szczególnie gdy posiadają już kawałek ziemi lub nawet gospodarstwo znajdujące się w atrakcyjnej lokalizacji.

W ostatnich latach można zauważyć rosnące zainteresowanie agroturystyką. To doskonały sposób na odpoczynek od miejskiego zgiełku, szczególnie latem. Klimatyczne miejsca przyciągają nie tylko mieszkańców Polski, ale także zagranicznych turystów. Agroturystyka cieszy się popularnością wśród rodzin z dziećmi, jednak dzięki trendowi slow travelling, stała się atrakcyjną opcją dla wszystkich osób, które nastawione są na relaks, kontakt z naturą i otaczanie się pięknymi miejscami.

 

Jak wykorzystać potencjał atrakcyjnej lokalizacji?

Atutami agroturystyki jest nie tylko możliwość odpoczynku na łonie natury, ale także uczestnictwo w ciekawych warsztatach czy zajęciach, które nie są na co dzień dostępne w wielkomiejskich aglomeracjach. Aby jednak ten biznes odniósł sukces, istotne jest jak najpełniejsze wykorzystanie potencjału danego miejsca. Takie atrakcje jak jezioro czy pobliskie szlaki górskie same w sobie przyciągają turystów, jednak czym można ich zainteresować na terenach nizinnych?

Najlepiej wyeksponować wyjątkowość danego regionu. Rzeka idealnie nadaje się do organizacji spływów kajakowych, winnice do degustacji win, a pola i lasy do wycieczek rowerowych. Przy prowadzeniu i promowaniu własnej agroturystyki warto również postawić na określony motyw. Mogą to być zasiane tuż obok pola lawendowe, hodowla pszczół czy wiele innych. Właściciele tego typu przedsiębiorstw mogą zdecydować się na:

  • klasyczną agroturystykę – sprawdzi się w prawdziwym gospodarstwie domowym. Atrakcją dla gości będzie np. dojenie krów, zbieranie jajek od kur czy wyrób domowych artykułów spożywczych, takich jak sery i masło.
  • tematyczną agroturystykę – z bogatą ofertą zajęć dodatkowych, np. joga, malarstwo, rękodzieło, pieczenie chleba.
  • agroturystykę jedynie dla dorosłych – doskonale wpisuje się w trend slow travellingu. Do gospodarstwa warto dołączyć saunę, SPA i możliwość delektowania się ekologicznymi posiłkami z plonów prosto z ogrodu. Promocję należy w tym przypadku nastawić na romantyczny pobyt dla dwojga lub odpoczynek dla grupki przyjaciół.
 

Jakie wyzwania stoją przed właścicielami agroturystyki?

Choć agroturystyka kojarzy się ze spokojnym i sielskim życiem, to prowadzenie własnego biznesu już się w ten schemat nie wpisuje. Przed właścicielami stoi wiele wyzwań i ograniczeń. Jest to np. konieczność przeorganizowania trybu życia – na jakikolwiek urlop można sobie pozwolić jedynie poza sezonem, a i tak często nie trwa zbyt długo, jeśli w gospodarstwie znajdują się zwierzęta.

 

Najpoważniejszym wyzwaniem wydaje się jednak inwestycja, jaką należy ponieść oraz konieczność założenia własnej działalności gospodarczej (wyjątek stanowią rolnicy). To z kolei wiąże się z obowiązkiem rejestracji w CEIDG, a także opłacaniem składek ZUS czy ZUA.

Sama inwestycja to również niemały wydatek, nawet dla osób, które mają już gospodarstwo. Do kosztów trzeba doliczyć wyposażenie pokoi, łazienek i kuchni, utrzymanie ich w czystości czy zakup świeżych produktów do przygotowywania posiłków. Dodatkowym wydatkiem często są też różnego rodzaju atrakcje dla gości, np. zabawki dla dzieci, organizacja strefy relaksu, zakup rowerów czy kajaków. Na szczęście można się wspomóc różnymi formami dofinansowania.

 

Własna agroturystyka – możliwości finansowania

Przedsiębiorcy przy zakładaniu i prowadzeniu własnej agroturystyki przeważnie posiłkują się oszczędnościami. Często jednak te kwoty okazują się niewystarczające. Wtedy należy sięgnąć po dodatkowe formy pozyskania środków finansowych. Jedną z nich jest zaciągnięcie kredytu dla biznesu lub kredytu dla firm na start.

Trzeba jednak spełnić określone wymagania jak posiadanie zdolności kredytowej. Dodatkowo powinno się przedstawić szczegółowy biznesplan przedsięwzięcia oraz udowodnić, że sytuacja finansowa firmy pozwala na udźwignięcie zobowiązania. W przypadku samego kredytu dla firm konieczne jest także prowadzenie działalności przez co najmniej 12 miesięcy.

Inną formą finansowania są dotacje unijne dla nowych firm. Wśród nich można wyróżnić dwa programy: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oraz Regionalne Programy Operacyjne. Obowiązuje jednak lista wymagań. Trzeba też wpasować się w grupę docelową.

Kolejną opcją są dofinansowania z urzędu pracy. Należy mieć status osoby bezrobotnej i przedstawić wniosek oraz biznesplan. Ostatni sposób to skorzystanie z programu rządowego „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. W tym przypadku otrzymuje się pożyczkę na założenie działalności gospodarczej.

 

Rolnik i agroturystyka – na jakie zwolnienia można liczyć?

Rolnicy są w nieco lepszej sytuacji niż pozostałe osoby, jeśli chodzi o zakładanie agroturystyki. Mogą liczyć na zwolnienia z niektórych opłat. Do takich korzyści zalicza się m.in.:

  • Brak obowiązku zakładania działalności gospodarczej (wystarczy zgłoszenie do urzędu gminy).
  • Przy małych gospodarstwach (do 5 pokoi noclegowych) nie obowiązuje odprowadzanie podatku dochodowego.
  • Jeśli działalność w ciągu roku nie przyniosła większych zarobków niż 150 tysięcy złotych, to wtedy rolnik jest również zwolniony z odprowadzania podatku VAT.
  • Brak konieczności opłacania składek do ZUS-u.
  • Możliwość skorzystania z dotacji unijnych dla rolników.

 

Pozostałe osoby muszą się liczyć z tym, że będą traktowane tak samo, jak właściciele hoteli, pensjonatów czy apartamentów noclegowych.

Agroturystyka to niewątpliwie jeden z ciekawych pomysłów na własny biznes. Warto jednak zadbać o pełne wykorzystanie potencjału lokalizacji i zapewnienie atrakcji dla gości. Co kluczowe, można wspomóc się różnymi dotacjami lub kredytem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy