reklama

Jak spłacać kredyt we frankach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Jak spłacać kredyt we frankach - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Posiadanie kredytu we frankach szybko przestało być opłacalne, dziś to raczej przekleństwo, niemniej wciąż wiele osób posiada taki kredyt, z reguły hipoteczny i zastanawia się jak go spłacać, by jak najmniej stracić.
reklama

Spłata kredytu

Jedną z opcji na obniżenie kosztów kredytu we frankach jest możliwość spłacania rat kredytowych w walucie, w której był kredyt zaciągnięty czyli we frankach. Niestety żadna to pomoc frankowiczom Gliwice, gdyż zakup franka po dobrym kursie nie jest łatwy, a w ostateczności rata jest niewiele niższa. W taki sposób unika się niekorzystnego spreadu, jaki stosują banki. Aktualny kurs franka oscylujący wokół 4 złotych jest rekordowo wysoki i niekorzystny dla spłacających, niemniej trudno oczekiwać, że pozycja franka wrócić do poziomu, kiedy zawieraliśmy kredyt. Początkowo zaciągnięcie zobowiązania w obcej walucie miało chronić przed skutkami inflacji, w rzeczywistości stało się przeciwnie. W latach 2000-2008 kredyty we frankach kusiły niskim oprocentowaniem, niskimi ratami. Obecnie podobnie jak wtedy popularne były kredyty frankowe, dziś popularne są procesy frankowe o unieważnienie umowy kredytowej we frankach. Wciąż przybywa chętnych na złożenie pozwu.

reklama



Alternatywa dla franka

Co do zasady kredyty we frankach podlegają takim samym zasadom spłaty co kredyty gotówkowe. Co miesiąc mamy określoną ratę do zapłaty. Banki starają się zawrzeć ugody z klientami frankowymi, przewalutować kredyty, jednak klienci coraz częściej wygrywają sprawy o unieważnienie umowy kredytowej, co za tym idzie zainteresowanych sprawą sądową jest coraz więcej. Potęguje tę sytuację pędząca inflacja i rosnący kurs franka. Jeśli obawiamy się ciągłe wzrostu waluty, wówczas przewalutowanie pozostałej części kredytu do spłaty na złotówki, szczególnie gdy jest ona już niewielka nie jest złym rozwiązaniem. Wówczas zyskujemy stabilność walutową za cenę wysokiego kursu franka w chwili przewalutowania. Należy podkreślić iż obecny kurs to często ponad 100% tego z dnia zawierania umowy kredytowej. Może się zdarzyć, że mimo wielu lat spłaty ciągle masz do spłaty więcej niż na samym początku. Dodać jeszcze należy opłatę prowizyjną dla banku za przewalutowanie, umowę itd. Ponadto nie każdy bank wyrazi zgodę na przewalutowanie, jest to jedynie dobra wola banku.Warto dowiedzieć się więcej jak uwolnić się od kredytu we frankach.

reklama



Wakacje kredytowe na oddłużenie

Kolejną z opcji są wakacje kredytowe. W ramach państwowej pomocy frankowiczom można skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych i w ten sposób zawiesić spłatę rat raz w roku na trzy miesiące bez dodatkowych opłat. Jednak nie jest to opcja dla wszystkich a jedynie dla tych co po 13 marca 2020 roku utracili główne źródło dochodu, a dodatkowo dotyczy to jedynie jednego kredytu. Ograniczeń w tym zakresie jest więcej, stąd też jest to pomoc jedynie dla wybranych. Jeżeli spełnia się wymagania ustawowe bank nie ma prawa odmówić udzielenia wakacji kredytowych.Poza rozwiązaniem ustawowym banki komercyjnie w ramach swojej działalności oferują szereg promocji wakacji kredytowych odpłatnych.

reklama



Unieważnienie umowy kredytowej

Radykalnym rozwiązaniem, ale możliwym i coraz bardziej powszechnym jest wytoczeniem powództwa przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytowej. Nie jest to rozwiązanie bezkosztowe, ale póki co najbardziej opłacalne. Nie oznacza to bynajmniej że zobowiązania nie musimy wcale spłacać, ale wygranie sprawy frankowej oznacza uwolnienie od wysokiego kursu franka wiążącego nierzadko na długie lata.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama