Co to jest kuna domowa?
Kuna domowa jest drapieżnikiem. Należy do rodziny łasicowatych. Na pierwszy rzut oka jej wygląd wywołuje pozytywne emocje. Szczególnie pyszczek, pod którym znajduje się charakterystyczna plama rozchodząca się ku dołowi. Ciało kamionki (bo tak jest również nazywana kuna domowa) osiąga długość ok. 50 cm. Ma ona również długi ogon - ok. 30 cm. Jej ciało jest bardzo smukłe, co pozwala na przechodzenie przez różne szczeliny.
Czym się różni kuna domowa od kuny leśnej?
Warto wiedzieć, że można mieć do czynienia z dwoma rodzajami kun: domową oraz leśną. Ta pierwsza bardzo chętnie skrada się do budynku i w nim zamieszkuje. Z kolei kuna leśna stroni od takich miejsc. Zwierzęta te można odróżnić m.in. po wspomnianej już plamie pod pyszczkiem. Kuna domowa ma ją białą. W przypadku tej drugiej plama jest żółta i schodzi się ku dołowi.
Jakie szkody może wywołać kuna domowa?
Kuna domowa, jeśli już zamieszka w budynku, może dać się we znaki. Przede wszystkim prowadzi nocny tryb życia. W ciągu dnia zazwyczaj odpoczywa. Zatem w nocy może hałasować i nie pozwalać nam spać. Ponadto kuna domowa lubi przegryzać różnego rodzaju instalacje. Może również niszczyć wełnę mineralną. Z kolei w domu będzie roić się od jej odchodów.
Czym się żywi kuna domowa?
Owady to jeden z pokarmów kuny leśnej. Akurat w tym względzie jej przebywanie w domu może być przydatne. Smakują jej również niewielkie gryzonie. Sytuacja jednak pogarsza się, gdy w obrębie domu znajdują się kurczaki, a także młode króliki. Kuna domowa uwielbia również owoce.
Jak się pozbyć kuny z domu?
Kuna jest co prawda drapieżnikiem, który może zaszkodzić budynkowi, ale jest pod ochroną. To oznacza, że nie można jej zabić. Najlepiej zatem ją schwytać i wywieźć do lasu lub zastosować rozwiązania, które spowodują, że sama wyprowadzi się z domu.
Pułapka żywołowna
Jednym ze sprawdzonych sposobów na pozbycie się kuny z domu jest pułapka żywołowna. Znajdują się w niej zapadki, które są uwalniane, gdy tylko zwierzę znajdzie się w środku. Zwabić je do pułapki można za pomocą uwielbianych smakołyków. Należy jednak pamiętać, aby włożyć je do żywołapki w rękawiczkach. Kuna może bowiem wyczuć zapach człowieka, co będzie skutkować omijaniem pułapki.
Odstraszacze dźwiękowe
Kuny z domu można się pozbyć także za pomocą odstraszaczy dźwiękowych. Są one bardzo często stosowane w samochodach, ale w przypadku budynków również się sprawdzają. Emitują one dźwięki o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka. Z kolei kuna zwróci na nie uwagę i może się ich przestraszyć. Bywa jednak, że zwierze może przyzwyczaić się do dźwięków, a wtedy trzeba skorzystać z innych rozwiązań.
Odstraszacze zapachowe
Dobrym sposobem na pozbycie się kuny domowej jest zastosowanie odstraszaczy zapachowych. Zwierzę ma bardzo dobry węch, dlatego szybko i z daleka może je wyczuć. Takie odstraszacze dostępne są w sprzedaży w formie aerozoli.
Więcej informacji na temat pozbycia się kuny znajdziesz w artykule: Kuna – jak wygląda i jak się jej pozbyc?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.