reklama

Jak radzić sobie z zapaleniem zatok i kiedy zgłosić się do lekarza?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Jak radzić sobie z zapaleniem zatok i kiedy zgłosić się do lekarza? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Katar, zatkany nos, wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła i ból u nasady nosa to najczęstsze objawy zapalenia zatok przynosowych. Za większość przypadków odpowiadają wirusy, a choroba ustępuje bez powikłań. Co przyniesie ulgę w dolegliwościach? Po jakie preparaty i tabletki na zatoki sięgnąć? Jak leczyć zapalenie zatok przynosowych u dzieci? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zapalenie zatok przynosowych to choroba najczęściej wywołana przez wirusy – koronawirusy, wirusy paragrypy czy rynowirusy. Niekiedy przyczyną problemów z zatokami jest zakażenie bakteryjne czy grzybicze, a także, coraz częściej, nierozpoznana wcześniej alergia. Skutecznym i dostępnym bez recepty środkiem na tego rodzaju dolegliwości są tabletki na zatoki. Co jeszcze przyniesie ulgę? Jakie objawy mogą stanowić powód do niepokoju?

Preparaty na leczenie zatok

W apteka Super-Pharm znajdziesz duży wybór wyrobów medycznych zalecanych przy objawach zapalenia zatok. Warto sięgnąć po następujące preparaty dostępne bez recepty:
    • donosowe i doustne leki udrażniające nos, zawierające takie substancje czynne jak efedryna, fenylefryna, oksymetazolina, tetryzolina, tymazolina, nafazolina;
    • preparaty do samodzielnego płukania nosa i zatok;
    • leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, np. z paracetamolem czy ibuprofenem. 

Powyższe produkty należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. Leki z pierwszej grupy, zmniejszające obrzęk śluzówki, nie powinny być stosowane dłużej niż 5-7 dni.

Domowe sposoby na zatoki

W celu złagodzenia objawów zapalenia zatok można sięgnąć do domowych sposobów. Pierwszy z nich to okłady w miejscu bólu głowy – w okolicach czoła, u nasady nosa. Można do nich użyć niewielkiego ręcznika ogrzanego wcześniej np. na grzejniku.

Drugi to zadbanie o optymalne nawodnienie. Podczas infekcji należy pić nieco więcej wody niż zazwyczaj, a także nawadniać się naparami z miodem, sokiem malinowym lub imbirem.

Co stosować na zapalenie zatok u dzieci?

W przypadku objawów zapalenia zatok u dzieci należy sięgnąć po przeznaczone dla nich preparaty. Nie zaszkodzi zapytać farmaceutę, jaki wyrób medyczny będzie odpowiedni dla określonej grupy wiekowej.

Ponadto w przypadku dzieci należy zadbać o nawodnienie organizmu. Można także zastosować kompresy na czoło.

Kiedy z zatokami zgłosić się do lekarza?

Jeżeli objawy takie jak:
    • uczucie zatkanego nosa; 
    • katar;
    • częściowa utrata węchu;
    • rozpierający ból głowy u nasady nosa nasilający się przy pochylaniu;
nie ustępują po 10 dniach lub nasilają się, należy zgłosić się do lekarza. Przy rozpoznaniu ostrego bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych lekarz może zadecydować o wprowadzeniu antybiotykoterapii. Z kolei w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych stosuje się donosowo glikokortykosteroidy.

Objawy, z którymi należy pilnie zgłosić się na SOR, to:
    • zaburzenia widzenia (w tym podwójne widzenie, pogorszenie ostrości wzroku);
    • przemieszczenie gałki ocznej, zaburzenie ruchomości gałki ocznej;
    • silny ból głowy;
    • obfite krwawienie z nosa;
    • powstawanie strupów w nosie;
    • odczuwanie nieprzyjemnych zapachów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo