Zmiany dla przychodni POZM weszły w życie z pocżatkiem miesiąca. Ministerstwo zdrowia, które je wprowadziło, twierdzi, że dzięki temu więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z opieki koordynowanej, czyli takiej, która polega na konsultacjach między lekarzem rodzinnym a specjalistą oraz z większego zakresu badań. Niektórzy lekarze rodzinni twierdzą jednak, że nie wszystcy mogą korzystać z pełnej gamy tych uprawnień. Nie potwierdza tego rzecznik wielkopolskiego NFZ-u.
Zamiast specjalisty przyjmie nas lekarz POZ. Kto skorzysta na zmianach?
Zmiany w swoich założeniach miałyby spowodować, że zamiast czekać kilka miesięcy na wizytę do lekarza specjalisty, będzie można pozostać pod opieką swojego lekarza rodzinnego. Autorom nowych regulacji chodzi o osoby, u których na przykład zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, a także tych, u których z nadczynnością tarczycy. Możliwość skorzystania z tej opcji otworzyła się również dla pacjentów pulmonologicznych oraz kardiologicznych.Lekarze rodzinni mieliby konsultować swoich pacjentów z lekarzami tych specjalizacji. Zmiany te mają przyspieszyć diagnostykę i usprawnić leczenie:
- cukrzycy,
- nadciśnienia tętniczego,
- niewydolności serca,
- przewlekłej choroby niedokrwiennej serca,
- migotania przedsionków,
- astmy oskrzelowej,
- przewlekłej choroby obturacyjnej płuc,
- niedoczynności tarczycy.
- kompleksowej porady,
- badania diagnostycznego UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu),
- konsultacji specjalistycznych,
- porad edukacyjnych,
- konsultacji dietetycznych.
Zmiany POZ. Jak wyglądają na terenie Jarocina i okolic w praktyce?
Lekarze rodzinni z przychodni na naszym terenie znają nowe uprawnienia wprowadzone przez ministerstwo zdrowia. Niewielu jednak może z nich skorzystać i zaoferować swoim pacjentom proponowany zakres usług medycznych.
- Opieki koordynowanej mogą się podjąć właściwie tylko lekarze rodzinni z dużych przychodni, którzy mają u siebie specjalistów i z nimi współpracują. W tej sytuacji mogą właśnie do nich wysyłać pilne przypadki i w ten sposób korzystać z tych rozszerzonych kompetencji - mówi Bernadeta Piątka, lekarz rodzinny z Kotlina.
I dodaje:
- Lekarz rodzinny z małego, wiejskiego ośrodka, gdzie nie ma żadnych specjalistów, nie ma takich możliwości. Podpisanie umowy z takim specjalistą, żeby on przyjmował moich pacjentów, jest praktycznie niemożliwe.
Bernadeta Piątka podkreśla także, że podpisanie umowy z NFZ-em na opiekę koordynowaną nie jest obowiązkiem, dlatego lekarze rodzinni, którzy nie mają możliwośći zapewnienia takich usług swoim pacjentom, nie są zobowiązani do jej zawarcia.
Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nie potwierdza tezy, że o możliwości przystąpienia do opieki koordynowanej, decyduje lokalizacja przychodni.
"Umowy na opiekę koordynowaną podpisało 108 podmiotów w Wielkopolsce. Połowa z nich to niewielkie przychodnie, które obejmują opieką do 5 tysięcy pacjentów. Po przeanalizowaniu ich lokalizacji można stwierdzić, że nie ma reguły, że znajdują się one tylko w dużych ośrodkach. Opiekę koordynowaną realizują z powodzeniem zarówno duże placówki, posiadające umowy na POZ, jak i niewielkie przychodnie. Na to, czy podmioty decydują się na przystąpienie do opieki koordynowanej ma wpływ wiele czynników. Być może lokalizacja jest jednym z nich, ale z pewnością nie jest to czynnik decydujący. Większe znaczenie ma dobra organizacja pracy przychodni i chęci oraz zaangażowanie lekarzy" - argumentuje Marta Żbikowska-Cieśla.
W powiecie jarocińskim są dwa podmioty realizujące opiekę koordynowaną:
- Poradnia Lekarza POZ w Mieszkowie,
- Gabinet Lekarza Rodzinnego Jarocin (Przychodnia Jar-Medic).
Od niektórych lekarzy rodzinnych wyjdziemy z dodatkowym pakietem badań
Lekarze rodzinni, którzy mają podpisaną umowę z NFZ na koordynowaną opiekę, zyskali również dostęp do szeregu pakietów badań diagnostycznych, na które mogą kierować pacjentów. Chodzi również o pozycje, które do tej pory mógł zlecić tylko specjalista. Lekarze POZ mogą zlecić m.in. badania:
- poziomu ferrytyny,
- witaminy b-12,
- anty-CCP,
- antygenu H pylori w kale,
- anty HCV,
- szybkie testy: CRP-ilościowy dla dzieci do ukończenia 6 roku życia,
- strep test (wymaz z gardła).
Zmiany zaszły również w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Od 1 listopada dyżurujący tam lekarze mogą wystawiać skierowania na badania laboratoryjne.
Co myślicie o zmianach? Czekamy na komentarze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.