Kończą się powoli warsztaty zorganizowane przez Stowarzyszenie Jarocin XXI. Efekty spotkań będzie można sprawdzić w piątek, sobotę i niedzielę.
W warsztatach bierze udział ponad 70-osobowa grupa dzieci, młodzieży i seniorów, w tym 19 młodych artystów z zaprzyjaźnionego miasta Schluechtern.
- Dzieci uczą się obserwować otaczający je świat. Tworzą działa przefiltrowane przez swój odbiór - starają się pokazać, jak widzą ten świat. Mają pełno kolorów, ekspresji, są bardzo zaskakujące - mówi Małgorzata Kruk, która prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci.
Maluchy uczyły się malarstwa na płótnach, rysowania, rzeźbienia w glinie, tworzenia form z wikliny. - Codziennie poznają coś nowego, żeby się nie znudziły i żeby zobaczyły, która forma wyrazu artystycznego najbardziej im pasuje - wyjaśnia prowadząca.
Odbywają się także warsztaty graffiti. Oprócz jarociniaków uczestniczy w nich niemiecka młodzież z grupy resocjalizacyjnej. - To pierwszy taki projekt stowarzyszenia. (...) To nie jest na zasadzie rysowania chwastów na ścianach, tylko jest to graffiti artystyczne - wyjaśnia Monika Kula ze Stowarzyszenia Jarocin XXI.
Z kolei w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 5 codziennie próby ma grupa teatralna. - Szukamy takich tematów, żeby ten tydzień warsztatów był istotnym czasem poszukiwań kolejnego spektaklu, który nie jest banalny, nie jest hucpą, a jest próbą zastanawiania się nad wspólnymi problemami - mówi Janusz Stolarski, aktor i reżyser prowadzący zajęcia.
Od września w Jarocinie ma ruszyć też grupa teatralna dla osób dojrzałych.
Efekty twórczych poszukiwań zostaną zaprezentowane podczas piątkowego graffiti jam (amfiteatr - park, piątek 5 sierpnia godz. 18.00), spektaklu powarsztatowego (sala gimnastyczna Zespołu Szkół nr 5, sobota 6 sierpnia, godz. 19.00) oraz wystawy prac powstałych w czasie pleneru malarskiego (Skarbczyk, niedziela 7 sierpnia, godz. 17.00).
(kg, ls)