reklama
reklama

W Jarocinie uszyją płaszcz św. Marcina, a dzieci będą mogły ozdobić rogale

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

W Jarocinie uszyją płaszcz św. Marcina, a dzieci będą mogły ozdobić rogale - Zdjęcie główne

W Jarocinie uszyją płaszcz św. Marcina dla pomnika Glana, a dzieci będą mogły ozdobić rogale | foto Materiały organizatora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Na szycie płaszcza dla św. Marcina zaprasza Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Akcja potrwa przez najbliższe 3 dni. Finał akcji odbędzie się 4 listopada. W tym dniu dzieci będą mogły również ozdabiać rogale.
reklama

Jarocińska biblioteka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Legendoczytacze na szlaku świętego Marcina”. Jego finałem będzie - już po raz trzeci - inscenizacja legendy o św. Marcinie.
 
Aby wprowadzić mieszkańców w klimat świętowania Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zaprasza na dwa wydarzenia poprzedzające obchody 11 listopada, czyli Święta Niepodległości oraz wspomnienia św. Marcina, biskupa z Tours, patrona parafii i naszego miasta, który według krążących podań miał się podzielić swoim płaszczem z żebrakiem.
 

Już jutro rozpocznie się  akcja pod hasłem: „Wielkie szycie płaszcza świętego Marcina”. Ma nim zostać okryty pomnik Glana. W przedsięwzięcie może włączyć się każdy, kto ma jakieś zbędne skrawki materiału o wymiarach 30 na 30 cm, szydełkuje lub robi na drutach. Wystarczy przyjść między 26 a 28 października do biblioteki głównej w pałacu Radolińskich i dołożyć swoją część do całości. Na miejscu zostaną udostępnione maszyny do szycia.

Można będzie z nich skorzystać:

  • w czwartek i piątek w godz. 15.00-18.00,
  • w sobotę w godz. 9.00-13.00.
     
Efekt tych działań można będzie zobaczyć już tydzień przed głównymi obchodami świętomarcińskimi. Pomnik Glana zostanie "ubrany" w płaszcz w sobotę (4 listopada), czyli w dniu próby generalnej uczestników inscenizacji. Ma to nastąpić około godziny 12.00. Do tej pory but będący najbardziej rozpoznawalnym symbolem jarocińskiego festiwalu rockowego był ozdabiany na różne sposoby.

Ostatnio panie z Jarocińskiego Klubu Amazonka wraz z Fundacją Ogród Marzeń dołożyły mu różowe wstążeczki i sznurówki w tym samym kolorze. Było to związane z październikową akcją uświadamiania kobiet w temacie raka piersi. Glan miał już różnego rodzaju okrycia, ale płaszcz św. Marcina okryje go po raz pierwszy.     
 
W tym samym dniu zaplanowano też w bibliotece głównej w pałacu Radolińskich, akcję zdobienia rogali. Na dzieci czekać będą wszystkie potrzebne materiały: rogale, lukry i posypki. W zdobieniu pomagać będzie również młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. Wstęp wolny. Akcja trwać będzie w godz. 10.00-13.00.  

Te wydarzenia, które odbywać się będą w ramach projektu „Legendoczytacze na szlaku świętego Marcina”, oprócz dofinansowania ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury zostały wsparte również z budżetu gminy Jarocin.

[AKTUALIZACJA, poniedziałek 30 października]

Płaszcz św. Marcina nie zostanie jednak zawieszony na pomniku Glana. Powodem rezygnacji jest zły stan techniczny obiektu. Płaszcz stanie się rekwizytem teatralnym i zostanie użyty w przedstawieniu legendy w sobotę 11 listopada. Dekorowanie rogali 4 listopada pozostaje bez zmian.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama