reklama

W intencji „Barwickiego”

Opublikowano:
Autor:

W intencji „Barwickiego” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W najbliższą niedzielę 6 mraca o godz. 12.30 w kościele św. Marcina zostanie odprawiona msza św. w intencji członków Chóru Mieszanego im. Kazimierza Tomasza Barwickiego oraz jego założyciela i patrona. Okazją jest 120. rocznica powstania zespołu.

Chór został założony 8 marca 1891 przez Kazimierza Tomasza Barwickiego jako Koło Śpiewackie przy Towarzystwie Muzycznym. W latach 1951-1990 działał pod patronatem Spółdzielczości Pracy. Obecnie zespół ćwiczy w Jarociński Ośrodku Kultury. W latach 1980-1996 chór nawiązał liczne kontakty z chórami z Węgier, Holandii, Łotwy, Rosji, Litwy. O samego początku uczestniczył lub był organizatorem licznych zjazdów śpiewaczych. W roku 1991 władze miasta ufundowały nowy sztandar. Zespół upamiętnił swojego założyciela dwiema tablicami. Pierwszą z nich, która znajduje się na murze krużganków kościoła św. Marcina odsłonięto z okazji 105. rocznicy, a drugą dziesięć lat później na domu, w którym mieszkał, pracował i założył koło śpiewacze Barwicki.
Śpiewacy nagrali m.in. dwie płyty z kolędami. Z ich inicjatywy wydana została także książka „Śpiewactwo na Ziemi Jarocińskiej”. Przez kilka lat byli organizatorami „Wielkopolskiego Śpiewania”, które odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Zespół skupia ponad 50 członków. Większość z nich może pochwalić się kilkudziesięcioletnim stażem w „Barwickim”. Jest chórem mieszanym. Wykonuje a’capella utwory muzyki dawnej i współczesnej, partie z oper, kolędy polskie i zagraniczne, utwory patriotyczne i pieśni ludowe. Dyrygentem jest Kasper Ekert, a prezesem Emilia Zdrojowa.
W tym roku przypada 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Kazimierza Tomasza Barwickiego. Pochodzący z Witaszyc, a później związany z Jarocinem założyciel chóru był jego pierwszym dyrygentem. W 1907 roku przeniósł się do Poznania i tam nadal działał w Związku Kół Śpiewackich Polskich na Wielkie Księstwo Poznańskie. W latach 1908-1931 pełnił funkcję sekretarza generalnego związku. Był także redaktorem i wydawcą pism muzycznych oraz nutowych. Zmarł w 1931 roku w Poznaniu. (ls)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE