Reklama

Ukazał się śpiewnik z pieśniami ludowymi ludowymi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiały CKiS Kalisz

Ukazał się śpiewnik z pieśniami ludowymi ludowymi - Zdjęcie główne

Fragment okładki z płyty zawierającej pieśni z biesiad organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu | foto Materiały CKiS Kalisz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu prezentuje nowe wydawnictwo dotyczące kultury tradycyjnej regionu. „Śpiewnik ludowy. Pieśni z płyty Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej 1998-2014” to jedna z dwóch książek – obok albumu – poświęconych regionalnemu przeglądowi folklorystycznemu.

Reklama

Kiedy dwa lata temu ukazała się płyta ze śpiewem i muzyką prezentowaną na Biesiadach Folkloru, stała się ważnym elementem na drodze popularyzacji zapominanej już wiejskiej kultury muzycznej. „Śpiewnik ludowy” jest jej dopełnieniem i podręcznikiem do śpiewania z tekstami i nutami oraz przykładami tanecznymi do zamieszczonych melodii. Wydawnictwo posłuży zatem zarówno do śpiewania i grania muzyki ludowej, ale też do inspiracji tanecznych oraz popularyzacji wiedzy o kulturze wsi wielkopolskiej.

Teren Ziemi Jarocińskiej jest bardzo bogaty, jeśli chodzi o sztukę i kulturę ludową. Nasze stroje regionalne są o wiele skromniejsze niż np. te z Biskupizny. Wiele osób podejmuje się podtrzymywania tradycji. Na naszym terenie działają zespoły folklorystyczne i śpiewacze m.in. "Snutki" w Potarzycy, "Dąbrowianki" w Dąbrowie, "Noskowiacy" w Noskowie i "Ciświczanie" w Jarocinie. Duże jest też środowisko osób zajmujących się haftem czy rzeźbą ludową. Od wielu już lat Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej organizuje Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które stanowią okazję do poznania tradycji innych regionów Polski, ale i świata. Co roku odbywały się też przeglądy powiatowe, które były okazją do integracji całego środowiska twórczego. 

 

Śpiewnik zawiera 29 pieśni z regionu, wykonywanych na płycie przez zespoły śpiewacze i solistów z Południowej Wielkopolski: kaliskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i pleszewskiego. Są tu i pieśni miłosne, i społeczne oraz obrzędowe, zapisane gwarą zachowaną w subregionie. Teksty pieśni opracowali Anna Gałczyńska z CKiS i Krzysztof Rospondek, autorzy płyty z 2018. Opracowanie nutowe wraz z komentarzem etnomuzykologicznym „Pieśni kaliskie w obiegu festiwalowym” wykonała dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

 

Choreograf Piotr Kulka, kierownik Zespołu „Wielkopolanie” z Poznania, przygotował opis tradycyjnych tańców z regionu z przykładami wybranych melodii pieśni: chodzonych, wiwatów, polek, oberków i walcerków. Wydawnictwo zawiera także archiwalne fotografie uczestników Biesiad Folkloru, na których były wykonywane opracowane pieśni. Okładkę i grafikę zaprojektował Krzysztof Rospondek. Składem i drukiem zajęła się drukarnia „Edytor” z Kalisza. Śpiewnik wpisuje się w działania popularyzujących kulturę tradycyjną i ludową w regionie, a także do pracy w zespołach ludowych. Powstał w roku odbywania się Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej, która od ponad czterdziestu lat jest miejscem prezentacji dziedzictwa kulturowego regionu. Więcej na www.folklor.kalisz.pl.

 

Śpiewnik zrealizowano w ramach zadania „Biesiada Folkloru - Ziemi Kaliska w muzyce, śpiewie i tańcu”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Województwa Wielkopolskiego.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy