Reklama

Reklama

Ubezpieczenie akwarium w domu i mieszkaniu

Opublikowano: pon, 16 lis 2020 10:08
Autor:

Ubezpieczenie akwarium w domu i mieszkaniu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Reklama

Akwarium to piękna ozdoba domu czy mieszkania, jednak jego pęknięcie może przysporzyć właścicielowi nie lada problemów i spowodować duże straty. Ochronę przed skutkami tego zdarzenia może zapewnić polisa mieszkaniowa.

 

Posiadanie akwarium wiąże się to z licznymi zagrożeniami, których następstwa mogą mocno uderzyć po kieszeni. Podstawowa polisa mieszkaniowa w tym przypadku nie wystarczy, ponieważ chroni jedynie mury (czasem też i elementy stałe) przed różnymi zdarzeniami losowymi w ramach tzw. pakietu ogniowego.

 

Jak ubezpieczyć akwarium w domu lub mieszkaniu?

W artykule https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-akwarium eksperci z branży ubezpieczeniowej radzą, aby polisa uwzględniała:

 

· Zalanie

Jest to ryzyko, które u niektórych ubezpieczycieli znajduje się w podstawowej polisie, lecz nie stanowi to reguły. Ubezpieczenie od zalania daje podstawę o ubieganie się o odszkodowanie w razie pęknięcia akwarium.

 

· Kradzież z włamaniem, dewastacja i wandalizm

Akwarium oraz jego zawartość mogą paść łupem złodziei. Nierzadko też ulegają zniszczeniu podczas włamania, dlatego uwzględnienie w polisie dewastacji i wandalizmu jest także jak najbardziej uzasadnione.

 

· Stłuczenie przedmiotów szklanych

Akwarium w ujęciu ubezpieczeniowym jest przedmiotem szklanym, a powyższy dodatek ma na celu zabezpieczyć jej przed skutkami zniszczeń spowodowanych przez osoby zamieszkujące ubezpieczoną nieruchomość.

 

· Mienie ruchome

Trudno wyobrazić sobie skuteczną polisę mieszkaniową bez ruchomości domowych, których zniszczenie lub utrata niejednokrotnie generują pokaźne wydatki. Akwarium oraz zwierzęta akwariowe są chronione z polisy w takim zakresie jak pozostałe ruchomości domowe.

 

· OC w życiu prywatnym

Skutkiem pękniętego czy stłuczonego akwarium może być zalanie mieszkanie sąsiada. W takiej sytuacji przyda się OC w życiu prywatnym zapewniające ubezpieczonemu ochronę przed finansowymi następstwami szkód nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim.

 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie akwarium i ile ono kosztuje?

Polisy mieszkaniowe różnią się pod względem zawartości i cen, dlatego najpierw sprawdź ubezpieczenie domu i mieszkania za pomocą kalkulatora polis, a dopiero potem wybierz ofertę odpowiadającą indywidualnym potrzebom.

Cena polisy mieszkaniowej zależy od rozmaitych czynników, niemniej kluczowe znaczenie w kontekście skuteczności ubezpieczenia mają zakres ochrony oraz sumy gwarantowane.

Bardzo ważne jest to, aby wartość mienia podana ubezpieczycielowi była adekwatna do jego rzeczywistej wartości. W przeciwnym razie odszkodowanie nie pokryje w całości kosztów likwidacji szkody wynikającej z uszkodzenia akwarium, a co więcej, ubezpieczyciel może nawet nie przyznać rekompensaty.

Rozpiętość cen polis kompleksowo chroniących przed zniszczeniem akwarium wynika z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają wysokość składek wedle własnych kryteriów. Przykładowo za ubezpieczenie mieszkania w Jarocinie o powierzchni 50 m kw.  trzeba zapłacić od 211 zł do ponad 440 zł rocznie – polisa uwzględnia zalanie i inne zdarzenia losowe, mienie ruchome ubezpieczone na 50 tys. zł, dewastację i wandalizm oraz stłuczenie elementów szklanych.

 

Ubezpieczenie akwarium a limity odpowiedzialności

Decydując się na ubezpieczenie akwarium, trzeba pamiętać o limitach odpowiedzialności funkcjonujących w każdej bez wyjątku polisie mieszkaniowej. Ich lista zamieszczona jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przeważnie ochronie z tytułu posiadania akwarium nie podlegają:

  • zniszczenia powstałe podczas transportu akwarium, a także jego wymianie, montażu i demontażu,
  • poplamienia, zadrapania, odpryśnięcia itp.,
  • zniszczenia akwarium przechowanym poza ubezpieczoną nieruchomością,
  • szkody na chronionych i egzotycznych gatunkach zwierząt akwariowych,
  • zwierzęta akwariowe przeznaczone na handel.
 

Z ochrony są również wyłączone szkody spowodowane celowo lub pod wpływem substancji odurzających oraz będące efektem rażącego zaniedbania ze strony właściciela polisy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.