Byliśmy z naszą portalową kamerą podpatrzyć, jak wyglądają ostatnie przygotowania do przejścia wielkanocnych przebierańców, których w Cielczy nazywa się Popielarzami.
- Zbieramy się, szukamy chętnych, zachęcamy młodych. Bo jak jest młodzież, to zawsze jest kolorowo, ciekawiej, ktoś się nauczy, wciągnie, zostanie i jest szansa, że będzie tą tradycję kontynuował - opowiada Krzysztof Frąckowiak, prezes OSP w Cielczy, która organizuje przejście. - Ostatnie lata zauważamy, że sporo ludzi, z ościennych miejscowości, czasami z daleka przyjeżdża, żeby zobaczyć przejście niedźwiedzi. Ta tradycja dawniej była bardziej popularna na naszych wsiach. Niestety w wielu już zaginęła.
W lany poniedziałek przebierańców można zobaczyć nie tylko w Cielczy. Z regularnością tradycja jest kontynuowana w Górze (gm. Jaraczewo), Noskowie, Golinie (tutaj nazywani są Siwkami) czy Chrzanie (gm. Żerków) i Stęgoszy.
Najwięcej poświecenia wymaga przygotowaniu stroju niedźwiedzi. - Żeby ta słoma była taka ładna, to latem nim rolnicy rozpoczną żniwa, prosimy żeby udostępnili nam kawałek pola. Trzeba pójść z kosą, ręcznie zsiec słomę i przechować – opowiada strażak. - Myślę, że to, co w wielu miejscowościach się to odbywa, to jest pokłosie tego, co się dzieje w Cielczy, bo tutaj jak pamiętam te obchody były zawsze huczne.
Przebierańcom w Cielczy towarzyszy żywa orkiestra. Zobacz WIDEO. A na żywo Niedźwiedzie będzie można zobaczyć już w poniedziałek. Wybieracie się? A może to niedźwiedzie przyjdą pod wasz dom? Koniecznie weźcie ze sobą aparat, telefon, albo kamerę. Przypominamy o naszym konkursie fotograficznym.[WIĘCEJ TUTAJ]