Reklama

Papież Franciszek wprowadził nowe święto. Zobacz, jakie i kiedy przypada

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Papież Franciszek wprowadził nowe święto. Zobacz, jakie i kiedy przypada - Zdjęcie główne

Papież Franciszek wprowadził nowe święto. Zobacz, jakie i kiedy przypada | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W najbliższą niedzielę 25 lipca, z woli papieża Franciszka, obchodzić będziemy po raz pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. To zachęta do szczególnej pamięci, troski o osoby starsze, a także do modlitwy i podziękowania za naszych żyjących i nieżyjących dziadków i babcie.

Reklama

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych obchodzony będzie pod hasłem „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”. Zapewnienie to pochodzi z Ewangelii wg św. Mateusza. Data również nie jest przypadkowa. Papież Franciszek zdecydował, że dzień ten ma być obchodzony w lipcu, w niedzielę najbliższą liturgicznemu wspomnieniu dziadków Pana Jezusa - św. Joachima i Anny, rodziców Maryi. W tym roku przypada ono właśnie 25 lipca.

Papież Franciszek wprowadził nowe święto. Zobacz, jakie i kiedy przypada

Tegoroczne obchody, ze względu na pandemię COVID-19, mają być czasem szczególnej modlitwy w intencji jej ofiar wśród osób starszych. Decyzja o ogłoszeniu dnia zapadła bowiem w czasie naznaczonym pandemią i cierpieniem najstarszych pokoleń na całym świecie.

Podczas tych miesięcy pandemii, Pan nie przestaje posyłać aniołów, aby ukoić naszą samotność i powtarzać nam: Ja jestem z tobą przez wszystkie dni. Mówi to do Ciebie, mówi to do mnie, do wszystkich. I to jest istotą tego pierwszego Dnia, który pragnąłem aby był obchodzony po raz pierwszy właśnie w tym roku, po długim czasie izolacji i wciąż powolnym odradzaniu się życia społecznego: aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą – zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni – odwiedził anioł! Czasem ci aniołowie mają twarze naszych wnuków, czasem członków rodziny, dawnych przyjaciół lub tych, których poznaliśmy właśnie w tych trudnych chwilach. W tym czasie nauczyliśmy się rozumieć, jak ważne są dla każdego z nas objęcia i odwiedziny, i jakże zasmuca mnie fakt, że w niektórych miejscach nie są one jeszcze możliwe! - napisał w swoim orędziu papież Franciszek.

Papież Franciszek wprowadził nowe święto. Zobacz, jakie i kiedy przypada

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zachęca do promowania wydarzenia w mediach społecznościowych, aby tym kanałem dotrzeć do młodych ludzi, których papież w szczególny sposób chce zaprosić do aktywnego udziału nie tylko w święcie, ale i w codziennej trosce o osoby starsze.

Nie ważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy – ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego.

 

Papież Franciszek wprowadził nowe święto. Zobacz, jakie i kiedy przypada

Tego dnia można również otrzymać odpust zupełny. Penitencjaria Apostolska ogłosiła, że osoby starsze mogą uzyskać odpust uczestnicząc w jednej z mszy św. odprawianych z okazji tego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z uwagi na nadal utrzymujący się stan zagrożenia zdrowia i fakt, że niektórzy seniorzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć we mszy św. z powodów zdrowotnych, odpust obejmie również tych, którzy będą uczestniczyli we mszy za pośrednictwem telewizji, radia lub Internetu. Udziela się także odpustu tym wszystkim, którzy w tym Światowym Dniu wykonają „uczynek miłosierdzia”, odwiedzając samotną osobę starszą. W miejscach, gdzie władze publiczne wyraźnie zabraniają osobistych odwiedzin, aby uniknąć zarażenia, możliwe jest także uzyskanie odpustu poprzez spotkanie wirtualne.

Z okazji pierwszego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych przygotowana została także oficjalna modlitwa.

Modlitwa na pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Dziękuję Ci, Panie,
za ukojenie w Twojej obecności.
Nawet gdy jestem samotny,
jesteś moją nadzieją i moją ufnością,
od mej młodości jesteś moją skałą i twierdzą!

Dziękuję Ci, że dałeś mi rodzinę
i pobłogosławiłeś mnie długim życiem.
Dziękuję Ci za chwile radości i trosk,
za marzenia już spełnione
i te, które jeszcze przede mną.
Dziękuję Ci za ten czas owocowania na nowo,
do którego mnie wzywasz.

Umocnij, o Panie, moją wiarę,
uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju,
naucz mnie przygarniać tych, którzy cierpią bardziej niż ja,
abym nigdy nie przestał marzyć
i opowiadać nowym pokoleniom o Twoich cudach.

Chroń i prowadź papieża Franciszka i cały Kościół,
aby światło Ewangelii dotarło do każdego zakątka ziemi.
Ześlij, o Panie, swego Ducha, aby odnowić świat,
aby ucichła burza pandemii,
ubodzy doznali pocieszenia i ustały wszelkie wojny.

Wspieraj mnie w słabości
i pomagaj żyć pełnią życia w każdej chwili, którą mi dajesz,
– w pewności, że jesteś ze mną przez wszystkie dni,
aż do skończenia świata.

Amen.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy