Reklama

Na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy z gminy Jarocin?

Opublikowano:
Autor:

Na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy z gminy Jarocin? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. Dlatego zaleca się seniorom pozostawanie w domach. Mieszkańcy gminy Jarocin mogą w tej sytuacji liczyć na wsparcie oraz możliwość włączenia się w różnego rodzaju aktywności. Przygotowały je miejska biblioteka oraz ośrodek pomocy społecznej.

 

Wojewoda wielkopolski podjął decyzję o tym, że dzienne domy i kluby seniora pozostaną zamknięte do odwołania.

 

- Jak tylko ta informacja do nas dotarła zaczęliśmy myśleć nad tym, jak zmienić formę działalności domu Senior+, aby naszych seniorów nie pozostawić samych - mówi dyrektor jarocińskiej biblioteki. - Nie wiemy, jak długa ta sytuacja potrwa, więc planujemy nowe formy zajęć, aby ten czas, nie tylko nie był stracony, ale żeby nasi seniorzy mieli możliwość realizacji różnych form aktywności - podkreśla Agnieszka Borkiewicz.

 

Na co mogą liczyć jarocińscy seniorzy?

 

Pracownicy domu będą utrzymywali z seniorami stały kontakt telefoniczny.

 

- Sprawdzimy w ten sposób, czy nie są chorzy, czy czegoś nie potrzebują, porozmawiamy, a przy okazji - poinformujemy o ważnych sprawach na przykład o nowych zasadach i przepisach dotyczących Covid-19 - informuje Agnieszka Borkiewicz.

 

Część zajęć, analogicznie jak w marcu, realizowana będzie online. Stanie się tak choćby w przypadku gimnastyki czy zajęć językowych.

 

Przygotowane zostaną także materiały szkoleniowe dla seniorów na przykład dotyczące zakładania profilu zaufanego, konta e-pacjenta czy bezpiecznych zakupów w sieci.

 

- Do tej pory robiliśmy to na miejscu, w JOK-u. Teraz dodatkowo przygotujemy jeszcze filmy instruktażowe i będziemy je publikować na facebook’owym profilu Dziennego Domu Senior+ - mówi dyrektorka biblioteki.

 

 

Z kolei zadania na przykład z treningu pamięci, plastyczne czy rękodzielnicze realizowane będą w formie hybrydowej.

 

- Do domów dostarczymy pakiety z zadaniami oraz niezbędne materiały do ich wykonania, a oprócz tego w Internecie opublikujemy instrukcje, jak z tych materiałów korzystać – dodaje dyrektor Borkiewicz.

 

W ramach funkcjonującego już projektu „Książka na telefon” bibliotekarki dostarczą seniorom książki, audiobooki, filmy czy płyty z muzyką.

 

Kolejnym, ważnym aspektem działalności domu Senior+ są wydarzenia kulturalne. Ze względów epidemicznych będą się one odbywały on-line. Pierwszym będzie koncert z okazji 5. urodzin domu, który zaplanowany jest na 10 listopada.

 

- Z okazji urodzin Senior+ czy zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia szykujemy też niespodzianki dla naszych seniorów, ale, że to niespodzianki, więc nie chciałabym dzisiaj zdradzać szczegółów - mówi Agnieszka Borkiewicz.

 

Jarocińska biblioteka we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jarocinie - w oparciu o program „Wspieraj seniora”, będzie dostarczała seniorom obiady.

 

Wsparciem w tej formie objęte zostaną osoby powyżej 70. roku życia, które wyrażą taką potrzebę. O seniorów, nie będących uczestnikami Dziennego Domu Senior+, zadba MGOPS.

 

Aby osoby starsze nie musiały wychodzić z domu pracownicy tych dwóch gminnych instytucji będą robili dla nich zakupy. Dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów będą pokrywali seniorzy.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE