W trakcie omówiony zostanie okres od 1934 do 1951 roku. Prelekcja rozpocznie się po mszy św. wieczornej ok. godz. 19.00. Spotkanie odbędzie się z inicjatywy Józefa Kuropki, przewodniczącego osiedla Tumidaj.
Rozmowy pomiędzy Kurią Prowincjalną Wniebowzięcia NMP z siedzibą w Katowicach z właścicielami gruntów w Jarocinie oraz władzami Archidiecezji Gnieźnieńskiej w sprawie lokalizacji kolegium (Niższego Seminarium Duchownego) miały miejsce dokładnie 90 lat temu, w 1933 roku. Propozycję osiedlenia się zakonników w Jarocinie zgłosił architekt Leon Adamski, który budował kościół Chrystusa Króla.
Zarząd prowincji zaakceptował propozycję Jarocina i przychylił się do budowy klasztoru w mieście powiatowym, leżącym przy jednej z ważniejszych lini kolejowych w Wielkopolsce - z Katowic do Poznania. Teren, na którym miały stanąć klasztor i kościół, należał do jarocińskiej fundacji katolickiego szpitala Św. Ducha i był położony za miastem na tzw. Tumidaju. 10 listopada 1933 roku ojciec prowincjał Augustyn Gabor poinformował proboszcza jedynej w tym czasie parafii w Jarocinie - księdza kanonika Ignacego Niedźwiedzińskiego, że Kongres Definitorium Prowincji Wniebowzięcia NMP zaakceptował zakup terenu.
Skierował także list do Prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda, powiadamiając go o planowanym zakupie gruntu pod Małe Seminarium Duchowne w Jarocinie i poprosił o wyrażenie na to zgody. Od gminy kościelnej zakupiono grunt o pow. 11,5 ha oraz sąsiadujące z tym gruntem mniejsze parcele, należące do właścicieli prywatnych. Kupiono też budynek mieszkalny z przeznaczeniem na mieszkanie dla zakonników do czasu wybudowania klasztoru.
Już po II wojnie światowej, w 1961 roku decyzją Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego został utworzony ośrodek duszpasterski, a z dniem 1 maja 1978 roku - erygowano parafię św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie (dekret został podpisany 29 marca 1978 roku). W tym roku przypada zatem 45-lecie jej utworzenia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Idziemy dróżką i widzimy, że ktoś leży. Przewrócony do ziemi. Twarzy nie miał, bo była strzaskana...
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.