reklama
reklama

O zalotach i małżeństwie w dawnej Polsce. Spotkanie z dr Agatą Muszyńską w Jarocinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O zalotach i małżeństwie w dawnej Polsce. Spotkanie z dr Agatą Muszyńską w Jarocinie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Na spotkanie z dr Agatą Muszyńską (prywatnie córką jarocińskiego przedsiębiorcy Piotra Pryczka) zapraszają już w sobotę Stowarzyszenie „Kochamy Jarocin” wraz z Księgarnią Historyczną Stara-szuflada.pl z Żerkowa i Kamienicą Kultury w Jarocinie.
reklama

Stowarzyszenie „Kochamy Jarocin” wraz z Księgarnią Historyczną Stara-szuflada.pl z Żerkowa oraz Kamienicą Kultury w Jarocinie zapraszają na spotkanie z dr Agatą Muszyńską (prywatnie córką jarocińskiego przedsiębiorcy Piotra Pryczka). Autorka książki "Od zalotów do wesela. Magnatka w drodze do ołtarza w czasach saskich" przyjedzie do naszego miasta w sobotę 15 kwietnia.

Spotkanie w Kamienicy Kultury rozpocznie się o godz. 16.00. Wstęp wolny. 

 

O czym jest książka Agaty Muszyńskiej?

Jak wyglądała droga do małżeństwa kobiety z kręgów magnackich w czasach saskich, czyli w Polsce XVIII wieku? Jak kawalerowie podrywali panny, jakich używali sztuczek i ile mieli do powiedzenia, kto będzie ich wybranką? Na te pytania odpowie 15 kwietnia w Kamienicy Kultury dr Agata Muszyńska, autorka książki „Od zalotów do wesela. Magnatka w drodze do ołtarza w czasach saskich”. Spotkanie współorganizuje stowarzyszenie Kochamy Jarocin wspólnie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin i księgarnia Stara Szuflada. 

Książka prezentuje kolejne wątki w kobiecym życiorysie: dzieciństwo i wychowanie jako element przygotowania do przyszłego małżeństwa, zaloty i starania o pannę, zaręczyny oraz obyczaje towarzyszące ślubom i weselom, wraz z ich oprawą ideową i znaczeniem dla budowania ambicji rodowych. Szczególnie ciekawym, a niebadanym dotąd problemem są konsekwencje zerwanych zaręczyn, które niejednokrotnie znajdowały swój finał w sądzie.

- Wydawało się, że temat jest już mocno przebadany i niewiele nowego można napisać o małżeństwach sprzed kilku wieków. Okazało się, że jest zupełnie inaczej. Duże zmiany następowały w obyczajowości, mentalności, zmieniał się wiek kobiet, w jakim panny wydawano za mąż. Minęło kilkaset lat, ale można znaleźć sporo analogii do praktyk z XVIII wieku – przekonuje dr Agata Muszyńska. - Ludzie żyjący wtedy byli bardzo podobni do nas. Widać to zwłaszcza wtedy, kiedy zagłębi się w tematy interakcji międzyludzkich, tej obyczajowości, może mniej otoczki prawno-finansowej. Może już nie klei się małżeństw z powodów czysto finansowych, co wtedy było normą wśród magnaterii. Nie jest tak, że panna młoda i pan młody nie mają nic do powiedzenie w sprawie pójścia za mąż czy ożenienia się.  Wtedy już funkcjonowały poradniki, opisujące sztuczki, jakie trzeba było zastosować, aby - jakbyśmy dziś powiedzieli - poderwać pannę. Dziś w internecie można wykupić całe kursy z socjotechniki podrywania. Wtedy nie było internetu, ale były poradniki.

Kim jest Agata Muszyńska, autorka książki? 

Agata Muszyńska ukończyła historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2018 uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historii na podstawie pracy: „Zaloty, zabiegi przedmałżeńskie i wesela w kręgu magnaterii doby saskiej”, która właśnie ukazała się drukiem. Przez dziesięć lat pracowała w placówkach muzealnych - w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i w Muzeum Historii Katowic. Przez kilka lat była redaktorką tematyczną w czasopiśmie naukowym „Pisma humanistyczne” wydawanym przez Uniwersytet Śląski. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu artykułów oraz książek poruszających tematykę historii kobiet, życia codziennego i obyczajów. Fascynuje ją historia i dziedzictwo industrialne Górnego Śląska.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama