reklama

Budzili pasażerów na dworcu w Jarocinie, aby przypomnieć o buncie w koszarach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPo raz kolejny na jarocińskim dworcu kolejowym odbyła się akcja "Obudzić śpiących". Wczesnym rankiem harcerze przypomnieli o wydarzeniach, które miały miejsce w mieście 104 lata temu.
reklama

W nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku - czyli kilkadziesiąt dni przed początkiem Powstania Wielkopolskiego - w jarocińskich koszarach wybuchł bunt. Żołnierze wypędzili z miasta pruskie władze i armię, zajmując budynek dowództwa garnizonu, więzienie, pocztę oraz dworzec kolejowy. To właśnie wtedy powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska.

"Obudzić śpiących" w Jarocinie. Nadjeżdżające pociągi witali śpiewem

O upamiętnienie tamtych wydarzeń dba co roku jarocińskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19, organizując akcję "Obudzić śpiących". Już od godz. 5.00 na dworcu PKP pojawili się harcerze z hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Jarocinie z flagami powstańczymi i narodowymi oraz powstańczymi biało-czerwonymi rozetkami. Uczestnicy wydarzenia rozdawali pasażerom ulotki, przypominające o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat. Pociągi były witane i żegnane pieśniami patriotycznymi. 

reklama

Skąd się wzięła nazwa jarocińskiej akcji "Obudzić śpiących"? 

Hasło akcji już wiele lat temu zostało zaczerpnięte ze wspomnień Stanisława Karolczaka - powstańca wielkopolskiego rodem z Jarocina. Opisując wydarzenia z 1918 r. podkreślił, że mieszkańcy zostali "zbudzeni okrzykami, strzałami i biciem dzwonów kościelnych".

To niejedyna inicjatywa, nawiązująca do tamtej historii. Dziś wieczorem w Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego odbędzie się capstrzyk z Apelem Poległych. Poprzedzi go msza św. w intencji narodu i powstańców wielkopolskich, która zostanie odprawiona w kościele Chrystusa Króla o godz. 17.30.

Jutro (czwartek, 10 listopada) zaplanowano Bieg Niepodległości na trasie Jarocin - Mieszków. Umiejscowienie mety również nie jest przypadkowe, ponieważ właśnie w Mieszkowie urodził się Stanisław Taczak, pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego. O tym fakcie przypomina pomnik, który stoi na mieszkowskim rynku. 

reklama

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama