Aula pałacu Radolińskich była wczoraj wypełniona po brzegi. Z uwagi na ograniczone możliwości miejsca, na spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim udało się dostać zaledwie 150 osobom. Darmowe wejściówki rozeszły się w kilka dni od ogłoszenia informacji o przyjeździe krakowskiego kapłana.
Duchowny, który znany jest przede wszystkim dzięki wzbudzającej wiele kontrowersji publikacji „Księża wobec bezpieki” oraz prowadzenia Fundacji im. Brata Alberta, zajmuje się również propagowaniem wiedzy na temat ludobójstwa Ormian w Turcji w 1915 roku oraz Polaków na Kresach Wschodnich, które miało miejsce w 1945 roku. W trakcie spotkania, oprócz wykładu historycznego, odbyła się także dyskusja na temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Tematyka okazała się tak obszerna, że zabrakło nawet czasu na pytania dotyczące m.in. lustracji. Publiczność podziękowała gościowi długimi oklaskami.
Duchowny przyznał, że do Jarocina pierwotnie miał przyjechać już dwa lata temu, ale wtedy na przeszkodzie stanął mu poważny wypadek drogowy. Na koniec podpisywał swoje publikacje. Większość książek dostępna była na specjalnym stoisku w holu pałacu. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność fundacji, której ksiądz Isakowicz-Zaleski prezesuje.
Spotkaniu zorganizowała Biblioteka Publiczna we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Z inicjatywą wyszedł jarociniak Piotr Solarski, który już kilka miesięcy wcześniej wyszedł z propozycją nagłośnienia tematyki związanej ze zbrodniami na Kresach. Spotkanie „Echa Wołynia”, w trakcie którego wspominano m.in. postać Edwarda Góry - polonisty z jarocińskiego ogólniaka - odbyło się pod koniec września.
Szersza relacja i rozmowa z duchownym w następnym numerze „Gazety Jarocińskiej”.