Reklama

Kolejka i króliczki atrakcją żłóbka u franciszkanów w Jarocinie. U św. Marcina - manekiny [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie stanął w tym roku ogromny żłóbek, zupełnie inny od tych, które powstawały zazwyczaj. U św. Marcina szopkę bożonarodzeniową można oglądać w krużgankach kościelnych.

Reklama

Tradycję inscenizowania sceny Bożego Narodzenia zapoczątkował w 1223 rok w Greccio we Włoszech założyciel trzech zakonów - św. Franciszek z Asyżu. Za sprawą zakonników zwyczaj budowania żłóbków pojawił się na całym świecie. Z czasem również w kościołach niefranciszkańskich, a później w domach. Najsłynniejsze na świecie są te budowane w Neapolu, a w Polsce - krakowskie.

Dla Włochów to szopka, a nie choinka jest symbolem świąt Bożego Narodzenia. Szopki neapolitańskie powstawały już w średniowieczu. Wykonywano je na dworach królewskich, w domach mieszczańskich i biedoty. Oryginalne szopki do dziś są obecne we wszystkich kościołach Neapolu, na placach i ulicach. Mniej lub bardziej okazałe znajdują w każdym domu. Od krakowskich szopek neapolitańskie różnią się niezwykłym realizmem. Święta Rodzina w neapolitańskiej szopce zawsze znajduje się w grocie umieszczonej w centralnym miejscu, na tle neapolitańskich wzgórz i architektury starych domów. Obok groty są pasterze z trzodą, często jest to 12 owieczek, tyle co miesięcy w roku. Obowiązkowym elementem jest też karczma pełna jedzenia i wina, a w szczególności z piecem, workami z mąką, wiązkami chrustu oraz neapolitańską pizzą.

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

W żłóbkach ustawianych w kościołach często teź w scenografii nawiązuje się do elementów lokalnych. W tym roku szopka w kościele św. Antoniego Padewskiego jest szczególnie okazała. Została wybudowana wzdłuż prezbiterium, od jednej ściany do drugiej. Całość liczy 39 metrów. To jedna z największych, ale prym nadal wiedzie ta ustawiana w kościele franciszkanów na Garbarach w Poznaniu. To zresztą siedziba prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, do której należy również jarociński klasztor.

Jarociński żłóbek robi wrażenie wielkością. Obok tradycyjnie wykorzystywanych figur zwierząt, pasterzy, królów, pojawiły się też żywe króliczki. Były też w zeszłorocznej szopce, ale zajmowała ona wtedy tylko 1/3 obecnej powierzchni. Na stworzonych za pomocą papieru wzgórzach, pomiędzy domami wiją się szyny kolejowe.  Jest też miejsce, gdzie można zrobić sobie zdjęcie z anielskimi skrzydłami. W czasie pasterek i Bożego Narodzenia, wikariusz franciszkańskiej parafii - ojciec Bartłomiej Skibiński, który był pomysłodawcą i głównym budowniczym tej szopki, zadbał o to, aby uzupełniała ją żywa "Święta Rodzina". W pomoc przy budowie właczyło się kilkadziesiąt osób. 

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Na rynku w krużgankach kościoła św. Marcina czuć zapach siana. Szopka bożonarodzeniowa znajduje się na zewnątrz. Zainscenizowano tam scenę Bożego Narodzenia z użyciem manekinów, drewnianych i plastikowych zwierząt. Żłóbki są wcześniej zasłonięte. Można je zobaczyć dopiero na pasterce. W tradycji czas, gdy można je podziwiać trwa do 2 lutego, do uroczystości Matki Bożej Gromnicznej. Z tym elementem świąt Bożego Narodzenia wiąże się również śpiewanie kolęd. W wielu parafiach organizowane jest właśnie przy żłóbku. Dzisiaj (26 grudnia) wspólne kolędowanie odbędzie się w kościele Chrystusa Króla w Jarocinie. Początek o godz. 15.00.

W kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie w czwartek 6 stycznia po wieczornej mszy św. (ok. godz. 19.15) zostaną wystawione jasełka "Poszukiwanie Nowonarodzonego". 

A jakie są żłóbki w Waszych parafiach? Które są Waszym zdaniem najładniejsze. Podzielcie się opiniami i zdjęciami...

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy