Akcję "Bajeczni Adwokaci" organizuje po raz drugi w całej Polsce Naczelna Rada Adwokacka. W tym roku czytana będzie książka „Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora” powstała na zlecenie NRA oraz Fundacji Adwokatury. Jej autorkami są - podobnie jak i w przypadku poprzedniej publikacji zatytułowanej "Leśne sprawy Misia Adwokata" - Ewa Ruszkiewicz z piszemybajki.pl (tekst) i Zuzanna Kledzik (ilustracje). Bajka otrzymała patronat honorowy Rzeczniczki Praw Dziecka - mec. Moniki Horny-Cieślak. Druga edycja akcji została zainaugurowana 1 czerwca, czyli w Dniu Dziecka.
Dzieci dzięki historii Misi Adwokatki - bohaterki w todze z zielonym żabotem, dowiedzą się m.in:
- jak rozwiązywać spory,
- dlaczego ważne jest, żeby odpowiadać na oficjalne pisma,
- jak wygląda rozprawa w sądzie i jakie role pełnią adwokatki i adwokaci, sędziowie, prokuratorzy, policjanci i strażnicy leśni,
- jak ważna jest ochrona środowiska, jak cenna jest czysta woda oraz jakie zagrożenia stanowią nielegalne wysypiska,
- jakie szkody w środowisku może wyrządzić coś tak małego, jak wyrzucona guma do żucia.
- jak istotne jest wzajemne wspieranie się w trudnych sytuacjach.
Podczas każdego spotkania będzie okazja nie tylko posłuchać o przygodach sympatycznej niedźwiedzicy polarnej, która pracuje jako adwokatka, ale również porozmawiać na temat tego, co się z tym zawodem wiąże. W Jarocinie z najmłodszymi spotykać się będzie adwokatka Agnieszka Gulcz, która w zawodzie pracuje od 10 lat. Jarocińska prawniczka bierze udział w akcji po raz pierwszy. Dlaczego zdecydowała się poświęcić swój czas? Pierwszy powodem jest fakt, że bohaterka książki jest rodzaju żeńskiego, a drugim to, że ten rodzaj akcji charytywnej służy przede wszystkim edukacji najmłodszych.
- Generalnie będę mówiła o roli adwokata w systemie prawnym i o różnicach w zawodach prawniczych. W zależności od tego, gdzie będę, bo będę miała zajęcia i z 2,5- i 3-letnimi dziećmi, ale również będę miała z dziećmi w trzeciej klasie szkoły podstawowej, to ten program spotkań będzie też różny - wyjaśnia Agnieszka Gulcz. - Jest takie powiedzenie: "nieznajomość prawa szkodzi" i rzeczywiście jesteśmy jednym z krajów, w którym ta kultura znajomości prawa dopiero powoli rusza. Zaczynamy się dopiero uczyć, żeby zamiast próbować samodzielnie rozwiązać problem, zaczerpnąć najpierw porady prawnej. Do dzisiaj są osoby, które nie mają świadomości tego, że korespondencja, której nie odbiorą, wywołuje skutki prawne i nieodpisywanie na pisma urzędowe może rodzić również różnego rodzaju konsekwencje prawne. Dlatego myślę, że taka edukacja na tym najniższym wiekowo poziomie jest ważna. Żeby to nie było nic dziwnego, że idziemy uzyskać informację, kiedy nie potrafimy sami z danej sytuacji wybrnąć.
Dzieci dzięki Misi Adwokatce dowiedzą się, że oprócz sądów istnieją też mediacje
Na terenie gminy w akcji będzie uczestniczyło blisko 300 dzieci z 14 placówek - będą to zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas I-III. Każda ze szkół i przedszkoli otrzyma na pamiątkę książkę, aby dzieci i nauczyciele mogli do niej wracać i z niej korzystać później. Dla dzieci przygotowano kolorowanki, zakładki i dyplomy. Czytaniu książki towarzyszyć będzie przygotowana specjalnie na takie spotkania prezentacja z ilustracjami z książek. Dzisiaj spotkania odbędą się w Szkole Podstawowej w Cielczy, a w czwartek w społecznej "podstawówce" w Jarocinie. W kolejnych tygodniach zaplanowano czytanie w Akademii Dobrej Edukacji i Przedszkolu "Geometryczny Świat" w Jarocinie.
- Ta książka "oswaja" z zawodem prawnika, ale też uczy, że niekoniecznie trzeba mieć jakiś wielki konflikt z prawem, żeby korzystać z takiej pomocy. Jest tak fajnie napisana, bo sytuacje omawia w taki sposób, że warto też dążyć do porozumienia i że nie zawsze trzeba iść od razu do sądu i tam te swoje racje udowadniać. Pokazuje, że warto i jest taka możliwość, żeby na etapie mediacji skorzystać z pomocy osoby, która nam pomoże rozwiązać dany problem - dodaje jarocińska adwokatka.
W przedszkolu w Noskowie książkę o Misi Adwokatce będzie czytać mecenas Katarzyna Szymańska-Bąkiewicz, która w tej placówce ma swoje dzieci.
Podczas zeszłorocznej, pierwszej edycji akcji "Bajkowi Adwokaci" o przygodach Misia czytał adwokat Przemysław Gulcz oraz Maciej Gruchalski.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.