O tym, jak ważne są szczepienia przeciwko HPV (wirus brodawczaka) wiedzą już chyba wszyscy zainteresowani. Dotychczas w Polsce nie było możliwości zaszczepienia nastolatków bezpłatnie przeciwko HPV. Teraz to się zmieniło.
- 1 czerwca 2023 r. Polska dołączyła do krajów, które wprowadziły bezpłatne szczepienia przeciw HPV. W naszym kraju szczepienia te będą bezpłatne dla 12 i 13-latów. Jest to niezwykle ważny krok w prewencji nowotworów - informuje Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
Czym jest HPV?
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat. Zaszczepiona kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Kraje, które realizują powszechne szczepienia odnotowują redukcję infekcji wirusem HPV nawet do 90%.W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Dla kogo bezpłatne szczepionki?
Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Jak zapisać dziecko na szczepienie
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.