Pacjenci z województwa wielkopolskiego chorujący na ciężką alergiczną postać astmy mogą skorzystać z dedykowanego im programu lekowego w Poznaniu w dwóch placówkach - przy ul. Szamarzewskiego i Szpitalnej.
W Polsce liczbę chorych na ciężką, niedostatecznie kontrolowaną postać astmy szacuje się na około 1.500 osób. U co piątego chorującego, pomimo stosowania rekomendowanych w leczeniu tej postaci choroby leków, nie uzyskuje się zadowalającej kontroli objawów. Tacy pacjenci codziennie doświadczają objawów astmy, pojawiają się u nich częste, nieprzewidywalne zaostrzenia choroby oraz objawy nocne. Chorzy ci mają znacznie obniżoną aktywność fizyczną, a także życiową, co łączy się z niezdolnością do pracy. Ponadto choroba utrudnia im wykonywanie codziennych, prostych czynności, jak na przykład wyjście do sklepu czy wejście po schodach bez odpoczynku.
W odpowiedzi na potrzeby rosnącej liczby pacjentów, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną. Program jest prowadzony w 38 ośrodkach w Polsce. W województwie wielkopolskim są to dwie placówki w Poznaniu: Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM, Oddział Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej przy ul. Szamarzewskiego 82/84 oraz Szpital Kliniczny UM, Klinika Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej, przy ul. Szpitalnej 27/33.
Szerzej na ten temat w „Gazecie Jarocińskiej”.