Ciasto z mąki pszennej, sos pomidorowy, ser, zioła i wybrane dodatki – wędliny, mięso, warzywa, czasem ryby – tak wygląda większość pizz przygotowywanych w restauracjach w naszym kraju. Tymczasem na całym świecie wykorzystuje się nieraz bardzo nietypowe składniki, które w pierwszym momencie w ogóle nie kojarzą się z tradycyjną włoską pizzą.
Podstawą każdej pizzy jest cienkie ciasto z mąki pszennej, posmarowane gęstym sosem pomidorowym, posypane serem (najczęściej mozzarellą) oraz ziołami, zazwyczaj bazylią i/lub oregano. To margherita, czyli najbardziej klasyczna pizza – w Poznaniu i innych miastach serwuje ją naprawdę wiele restauracji. Dokładając do margherity kolejne składniki uzyskuje się inne rodzaje pizzy – ta z pieczarkami i cebulą to funghi, z szynką i pieczarkami – capriciosa, z szynką i ananasem – hawajska. Poza granicami kraju oraz w najlepszych rodzimych lokalach przygotowywane bywają jednak pizze z bardzo oryginalnymi składnikami.
Świeży kokos
Pizza z kokosem jest bardzo popularna m.in. w krajach Azji Południowo-Wschodniej, które są największym eksporterem tego owocu. Co ciekawe, razem z kokosem na pizzy umieszcza się krewetki.
Marchewka
Jest to dość nietypowy składnik pizzy, spotykany głównie w Brazylii, gdzie warzywo to jest podstawą codziennej diety. Oprócz marchewki, Brazylijczycy umieszczają na pizzy m.in. buraki oraz rodzynki.
Banany
Banan curry pizza to danie uwielbiane przez Skandynawów. Jak sama nazwa wskazuje, banan jest w nim zestawiony z orientalną przyprawą curry, a czasem także z orzeszkami ziemnymi i ananasem.
Pasta truflowa
To dość wykwintny składnik, często stosowany w kuchni włoskiej do przyrządzania sosów do makaronu lub past do kanapek. Czasami jednak pastą truflową bywa smarowane również ciasto na pizzę.
Rzepa
Warzywo również chętnie wykorzystywane w kuchni włoskiej, m.in. jako składnik sałatek. Czasami cienko pokrojoną rzepę umieszcza się również na pizzy – świetnie komponuje się smakowo m.in. z serami pleśniowymi.