Waga kuchenna to nieduże urządzenie, które przyda się w każdej kuchni. Za jej pomocą nie tylko zważymy wybrane produkty, ale też określimy ilość zawartych w nich składników odżywczych. Zobacz, jakie cechy powinna mieć dobra waga.
Dokładne ważenie produktów
Kto umie ugotować coś więcej niż wodę na herbatę i ziemniaki ten wie, że przepisy kulinarne potrafią być bardzo skomplikowane. Dlatego dokładność wagi do jednego grama (1 g) powinna być standardem.Jeśli chodzi o górną granicę ważenia, to przeciętna waga pozwala ważyć produkty do jednego kilograma. Jednak są wagi, które pozwolą zważyć nawet pięciokilogramowe produkty. Może się wydawać, że to dużo, ale czym zważymy mięso na pieczeń lub całego indyka?
Tarowanie wagi
Tarowanie to inaczej zerowanie. Bardzo przydatne, jeśli mamy przepis typu: dodaj 5 gram produktu X, 17 gram produkty Y, 43 gramy produkty Z. Zamiast je odmierzać, przekładać do innego naczynia, myć pojemnik wagi i ważyć kolejny produkt, za każdym razem zerujemy wagę i dodajemy produkty po kolei. Ta funkcja bardzo ułatwia sprawne przyrządzanie posiłków i na pewno warto ją mieć. Wagi z funkcją tarowania są do nabycia między innymi w ofercie sklepu eldom.eu.
Pomiar zawartości produktów odżywczych
Brzmi trochę jak bajka, ale jest jak najbardziej możliwe. Dzięki dobrej wadze ustalimy, ile białek, tłuszczów i węglowodanów zawierają produkty, które zamierzamy zjeść. Mało tego – waga ustali zawartość kalorii. To funkcje bardzo przydatne dla osób, które skrupulatnie przestrzegają diety, jednocześnie nie chcą się ograniczać do jedzenia tylko kilku znanych i bezpiecznych potraw.Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł: Waga kuchenna - niezbędnik domowych kucharzy i osób fit.
Ustalanie objętości produktów płynnych
Stosunkowo łatwo jest ustalić bez wagi, ile to jest 125 lub 250 ml. Do tego wystarczy szklanka. Jednak jeśli mamy bardziej skomplikowany przepis, który zakłada np. dodanie 175 ml mleka, może być trochę trudniej. Wówczas z pomocą przychodzi funkcja obliczania objętości. Jest dostępna tylko w niektórych wagach elektronicznych. Natomiast sam fakt jej istnienia nie wpływa znacząco na cenę wagi, dlatego warto znaleźć taką, która tę funkcję oferuje.
Automatyczne wyłączanie
Dotyczy tylko wag elektronicznych i zapobiega rozładowaniu się baterii. Jeśli waga nie jest używana przez określony czas (na ogół jedna, maksymalnie klika minut) zostaje automatycznie wyłączona.
Wyświetlacz LCD
Także dotyczy tylko wag elektronicznych i jest naprawdę przydatny. Zdecydowanie ułatwia obsługę wagi i pozwala na szybki odczyt wyniku. Z jego obecności na pewno ucieszą się osoby, które mają problemy ze wzrokiem i ciężko im odczytać wagę wskazywaną przez podziałkę.
Wskaźnik przeładowania
Co będzie, jeśli położymy na wagę więcej produktów, niż wynosi jej maksymalny udźwig? Nic. Dobra waga ma funkcję wskaźnika przeładowania. Jeśli się zagalopujemy, da nam znać, że nasze potrzeby przekraczają jej możliwości.
Termometr
Wbrew pozorom nie mierzy temperatury ważonych produktów tylko otoczenia. Na pewno przyda się w kuchni, szczególnie wtedy, gdy ciasto drożdżowe rośnie i potrzebuje odpowiednich warunków.
Minutnik
Kolejne urządzenie przydatne w kuchni, a zintegrowane z wagą pozwala na oszczędność miejsca. Minutnik kojarzy się zazwyczaj z gotowaniem jajek, ale przydaje się też np. przy gotowaniu ryżu, makaronu i pieczeniu ciast.