Jak prasować firany w pionie?

Opublikowano:
Autor:

Jak prasować firany w pionie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Firany do salonu na ogół przedstawiają sobą duży zwój tkaniny. Wyprasowanie takich firan na zwykłej desce i tradycyjnym żelazkiem graniczy z cudem. Warto sprawdzić, jak wyprasować firany w pionie.

Prasowanie w pionie – na czym polega

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że do prasowania w pionie nie używa się klasycznego żelazka. Wbrew pozorom nie chodzi o to, by firankę (lub inną tkaninę) powiesić na pionowej desce do prasowania. W przypadku prasowania w pionie deska w ogóle nie jest potrzebna. Żelazko tak, jak najbardziej, ale nie to klasyczne. Zwykłe żelazko z funkcją nawilżania też nie sprawdzi się dobrze w tym wypadku.

Do prasowania w pionie najlepsze są nowoczesne żelazka z generatorem pary. Gorąca para, wytwarzana jest pod bardzo dużym ciśnieniem, dlatego może wniknąć głęboko w strukturę tkaniny i rozprostować wszystkie zagniecenia. W sprzedaży dostępne są też parownice, reklamowane jako idealne do prasowania w pionie. Jeśli zastanawiamy się czym i jak prasować firany do salonu w pionie, to parownica nie powinna być pierwszym wyborem. W jej przypadku siła wyrzutu pary jest dziesięć razy mniejsza niż w przypadku żelazka z generatorem. Oznacza to, że parownica prawdopodobnie poradzi sobie z cienkimi i niezbyt mocno pogniecionymi tkaninami, ale nie wykorzystamy jej prasując np. narzuty czy zasłony, a nawet mocno pogniecione firanki.

Prasowanie firanek w pionie – zalety

– Koniec z wyświecaniem się tkanin. Ten problem pojawiał się bardzo często i nie tylko na firankach. Powodem wyświecania było dobranie za wysokiej temperatury do tkaniny. Także bezpośredni kontakt firanki ze stopą żelazka, dociskanie go i przesuwanie było powodem powstawania wyświeceń. Prasowanie w pionie to prasowanie bezdotykowe, więc ten problem jest wyeliminowany.

– Koniec z przypalaniem tkanin. W przypadku prasowania tradycyjnym żelazkiem nietrudno o nieszczęście. Wystarczy źle dobrać temperaturę do tkaniny albo na chwilę oderwać od prasowania i zapomnieć o odstawieniu żelazka na podstawkę, by na firance powstał brzydki ślad, którego w żaden sposób nie da się usunąć. Gorąca para nie jest w stanie przypalić firanki.

– Koniec z długim prasowaniem. Prasowanie w pionie jest łatwiejsze, bezpieczniejsze i szybsze od prasowania tradycyjnym żelazkiem.

Jak prasować firany w pionie

Prasowanie w pionie nie wymaga długich i skomplikowanych przygotowań. Najlepiej po prostu powiesić firanki na karniszu i użyć żelazka z generatorem pary. Przed prasowaniem można je wcześniej wysuszyć, nie troszcząc się o zagniecenia. Prasowanie w pionie odbywa się na sucho, więc koniec z wieszaniem mokrych i ociekających na podłogę firanek.

Możliwość prasowania firan w pionie to przede wszystkim ratunek dla delikatnych i wymagających tkanin. Na przykład woal wygląda stylowo tylko wtedy, gdy jest dokładnie wyprasowany. Niestety, ta tkanina ma tendencję do gniecenia się i wyprasowanie jej na desce graniczyło z cudem. Podobnie trudno prasuje się na desce firanki przyozdabiane haftami. Tu niemal zawsze pojawiał się problem z wyświecaniem. Prasowanie w pionie pozwala na wybór takich firanek, jakie nam się podobają, a nie tych, które nie sprawiają problemów przy prasowaniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE