Od wielu lat temat tzw. gotowych okularów jest nierozwiązanym kłopotem, który powoduje poważne problemy ze wzrokiem milionów Polaków. Niestety mimo coraz większej świadomości społecznej, nadal bardzo duża grupa osób kupuje w hipermarketach, czy aptekach okulary gotowe, tzw. „gotowce”.
Czym różnią się od okularów kupionych u optyka?Różnic jest wiele:
Indywidualność. Okulary gotowe są całkowicie nieindywidualne gdyż nie uwzględniają żadnej z cech świadczących o właściwym dopasowaniu do wady wzroku czy kształtu głowy i twarzy. Okulary te dobierane są przez kupującego na zasadzie przymierzania. Stwierdzenie „dobrze w nich widzę”, nie oznacza, że właściwie korygują wadę i że nie spowodują problemów wzrokowych przy dalszym użytkowaniu.
Jakość oprawy. Materiały używane do produkcji opraw okularów gotowych są bardzo niskiej jakości. Znane są dość częste reakcje alergiczne powstałe na skutek styku takiego materiału ze skórą nabywcy.
Jakość optyczna soczewek okularowych. Wytwarza się je ze szkła lub tworzywa, których nie używa się wcale w optyce okularowej ze względu na bardzo niską klasę optyczną. Są to materiały niejednorodne, o niskiej transmisji światła co powoduje osłabioną jakość odwzorowania.
Cena. Niska cena bierze się z kilku czynników. Okulary takie produkuje się masowo w Chinach i sprzedaje na cały świat na wagę w ogromnych ilościach. Dodatkowo cenę obniża mizerna jakość materiałów z jakich są wykonane. Innym reduktorem ceny jest niewątpliwie to, że aby je kupić nie trzeba opłacać specjalisty w celu przepisania korekcji ani optyka, który dopasuje oprawę, oszlifuje soczewki i wszystko profesjonalnie poskłada w całość.
Użytkowanie okularów gotowych grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Ich codzienne używanie” może prowadzić do zaburzeń widzenia takich jak:
• bóle i zawroty głowy,
• osłabienie wzroku,
• zaburzenia w ocenie odległości przedmiotu,
• łzawienie i pieczenie oczu,
• migotania,
• alergie.
Dlatego w wielu krajach na świecie ich sprzedaż jest zakazana, lub sprzedaje się je z jedynie z ulotką informacyjną zawierającą ostrzeżenie: „okulary te są okularami zastępczymi, tymczasowymi i powinny być używane jedynie w awaryjnych sytuacjach”
Warto zachęcić najbliższych do regularnych badań, a tym samym zapobiegania powstawania zaburzeń widzenia oraz rozwoju tych już istniejących.
Salony optyczne Doktor Marchewka prowadzą bezpłatne badania ostrości wzroku mające na celu ocenę jakości widzenia.
DYPLOMOWANY OPTOMETRYSTA NO13317
ORTOPTYSTA, TECHNIK-OPTYK
Marek Gądzikiewicz
Prezes Fundacji Doktor Marchewka