reklama

Kto reprezentował Ziemię Jarocińską w Sejmie IX kadencji i Senacie X kadencji?

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaW przeglądaniu historii wyborów parlamentarnych na naszym terenie dochodzimy do tego momentu, który większość z nas doskonale pamięta. Dziś będziemy bowiem mówić o elekcji z 2019 roku.
Reklama lokalna
reklama

Tło historyczne

Z kadencji parlamentu 2015-2019 wyróżnić można parę naprawdę ciekawych wydarzeń zwłaszcza w 2016 roku.

Wtedy bowiem obchodziliśmy 1050-lecie chrztu Polski i wydarzenia związane z tą uroczystością były naprawdę huczne. W tym samym roku do Polski przyjechał papież Franciszek, bowiem w naszym kraju zostały zorganizowane Światowe Dni Młodzieży.

2016 to także rok, w którym Polska reprezentacja w piłce nożnej osiągnęła swój największy sukces. Kadra prowadzona przez Adama Nawałkę dotarła do ćwierćfinału EURO 2016. Beata Szydło długo nie pozostała na stanowisku premiera. Po nieco ponad dwóch latach urzędowania w grudniu 2017 roku zastąpił ją Mateusz Morawiecki.

W 2018 Kamil Stoch zdobył swój trzeci złoty medal olimpijski a siatkarze obronili tytuł mistrzów świata. Obchodziliśmy także stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości a dwa tygodnie po tych wydarzeniach Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior. Wreszcie w 2019 roku w styczniu doszło do tragicznej śmierci prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza a w maju wybraliśmy nowych europarlamentarzystów.

Na sam koniec wspominek wrócimy do roku 2016 i zrobi się nieco lokalnie. Od stycznia tegoż roku Jaraczewo uzyskało prawa miejskie.

Ordynacja i okręgi wyborcze

Kolejny już raz mieliśmy dokładnie tożsame okręgi wyborcze, a więc okręg nr 36 (kalisko-leszczyński z powiatem jarocińskim) i nr 37 (koniński z gminą Nowe Miasto nad Wartą) w wyborach do Sejmu oraz okręgi nr 92 i 96 w jednomandatowych okręgach wyborczych do Senatu.

Które partie wystawiły swoje komitety wyborcze w naszych okręgach?

W 2019 chęć wystawienia swoich kandydatów zgłosiło bodaj najmniej komitetów wyborczych w całej historii wyborów parlamentarnych w III RP. W skali całego kraju było to zaledwie pięć ugrupowań. W obu naszych okręgach w podziale mandatów brały udział zaledwie cztery z nich, a były to:

  • Prawo i Sprawiedliwość
  • Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej
  • Polskie Stronnictwo Ludowe
Do Sejmu swoich posłów, choć nie z naszego okręgu, wprowadziła także Konfederacja. W okręgu nr 37 swoją listę zarejestrowała także Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów.

Wyniki wyborów do Sejmu w 2019 roku

Podobnie, jak w 2015 roku, tak i w 2019 najlepszą partią w skali całego kraju w wyborach do Sejmu okazało się Prawo i Sprawiedliwość, tak też było w obu naszych okręgach.

W trzydziestym szóstym reelekcję wywalczyła połowa posłów, czyli sześciu. Aż czterech reprezentowało Prawo i Sprawiedliwość, a byli to: Jan Dziedziczak, Jan Mosiński, Tomasz Ławniczak i Piotr Kaleta. Po raz kolejny w gmachu przy Wiejskiej znaleźli się także Jarosław Urbaniak i Mariusz Witczak (obaj KO).

Po kilku latach przerwy do niższej izby parlamentu wrócili także Wiesław Szczepański (SLD) i Andrzej Grzyb (PSL). Debiutantami z kolei byli: Marlena Maląg, Katarzyna Sójka (obie PiS), Grzegorz Rusiecki (KO) i Karolina Pawliczak (SLD).

Z kolei w okręgu nr 37 na dziewięciu posłów aż siedmiu uzyskało reelekcję. Otrzymali ją: Witold Czarnecki, Ryszard Bartosik, Zbigniew Dolata, Leszek Galemba (wszyscy PiS), Tomasz Nowak, Paulina Henning-Kloska (oboje KO) oraz Jacek Tomczak (PSL).

Po czterech latach przerwy z powodu niebytności Lewicy w poprzednim parlamencie wrócił do niego Tadeusz Tomaszewski (SLD). Zupełnym debiutantem z kolei był Zbigniew Hoffmann (PiS).

Jeśli chodzi o akcenty jarocińskie, to w wyborach do Sejmu startowali Lidia Czechak, Jan Szczerbań (oboje PiS), Stanisław Martuzalski (KO), Krzysztof Kłosowski (SLD) oraz Jan Grzesiek i Agnieszka Rybacka (oboje PSL). Żadna z tych osób nie uzyskała jednak mandatu.

Wyniki wyborów do Senatu w 2019 roku

W wyborach do Senatu partie opozycyjne zawarły po raz pierwszy od 2001 roku sojusz i jeśli dana partia wystawiała swojego kandydata, to inne tego nie robiły. Miało to sprawić, że opozycja odbierze część mandatów PiS-owi i przyniosło swój skutek, bowiem w obu „naszych” okręgach senatorami zostali kandydaci opozycji - Paweł Arndt (92) i Janusz Pęcherz (96; obaj KO). Ubiegający się o reelekcję kandydaci PiS-u - Andrzej Wojtyła i Robert Gaweł ponieśli niewielkie, ale jednak porażki.

Duża część z parlamentarzystów, którzy otrzymali zaufanie społeczne będzie startować po raz kolejny w wyborach w 2023 r. Jak potoczą się ich polityczne losy? Zdecydujemy sami już 15 października.

Jak wspominacie parlamentarzystów z tamtej kadencji Sejmu i Senatu? Dajcie znać w komentarzach.

CZYTAJ TAKŻE:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama