reklama

Kto reprezentował Ziemię Jarocińską w Sejmie VIII kadencji i Senacie IX kadencji?

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaPo ośmiu latach Platforma Obywatelska w 2015 roku utraciła władzę na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. W parlamencie przez cztery lata brakowało także Lewicy. A jak głosowaliśmy na naszym terenie?
Reklama lokalna
reklama

Tło historyczne

W kadencji parlamentu 2011-2015 Polska była współgospodarzem bardzo dużej imprezy. Wspólnie z Ukrainą zorganizowaliśmy EURO 2012 a część meczów rozgrywana była w Poznaniu. Dodatkowo reprezentacja Portugalii z Cristiano Ronaldo na czele stacjonowała w hotelu Remes w Opalenicy. Reprezentacji Polski na turnieju zaprezentowała … no cóż, raczej swoją standardową formę - mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Podopieczni Franciszka Smudy zajęli ostatnie miejsce w grupie, zdobywając zaledwie dwa punkty. Dziś nasza kadra chciałaby nawiązać do tych wyników, gdyż wcale nie jest pewne, że pojedziemy na najbliższe EURO.

Swoją historię napisał także Donald Tusk. Dzięki wygranej Platformy Obywatelskiej w 2011 roku pozostał on premierem i ustanowił rekord III RP w byciu szefem rządu, gdyż był nim przez 2502 dni. Najprawdopodobniej pozostałby nim do końca kadencji, jednak we wrześniu 2014 roku został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej.

2015 rok to drugi raz w historii III RP, kiedy mieliśmy podwójne wybory. Wiosną wybieraliśmy prezydenta. Dość niespodziewanie w II turze kandydat Prawa i Sprawiedliwości - Andrzej Duda pokonał urzędującą głowę państwa - Bronisława Komorowskiego i został wybrany prezydentem. Największą sensacją był jednak Paweł Kukiz, który w pierwszej turze uzyskał aż 20,8% głosów.

Na zawsze w historii naszego kraju zapiszą się także Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 roku. Były one dla Polski rekordowe pod względem ilości zdobytych medali. Biało-Czerwoni wywalczyli sześć krążków, w tym aż cztery złote (dwa Kamil Stoch, a po jednym Justyna Kowalczyk i Zbigniew Bródka).

Ordynacja i okręgi wyborcze

Ordynacja i okręgi wyborcze pozostały bez zmian. Jubileuszowy, bo piąty raz wybraliśmy swoich przedstawicieli do Sejmu z okręgu nr 36. Przyjęły się także jednomandatowe okręgi wyborcze i ten system utrzymał się w wyborach do Senatu.

Cały czas głosy na mandaty przeliczano metodą d’Hondta. Niezmienne cały czas były progi wyborcze.

Które partie wystawiły swoje komitety wyborcze w naszych okręgach?

W wyborach do Sejmu w okręgu nr 36 swoje komitety wyborcze wystawiło aż jedenaście ugrupowań. Pięć z nich brało udział w podziale mandatów. Tradycyjnie już poza Prawem i Sprawiedliwością, Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym byli to także Sejmowi debiutanci - Kukiz 15’ oraz Nowoczesna Ryszarda Petru. Niespodzianką była nieobecność w podziale mandatów przedstawicieli Lewicy, która startowała jako koalicyjny komitet wyborczy i nie przekroczyła ośmioprocentowego progu w skali kraju przez co nie brała udziału w podziale mandatów.

Z kolei w okręgu nr 37 o mandaty walczyło osiem komitetów, ale przedstawicieli miały zaledwie cztery z nich, a były to:

  • Prawo i Sprawiedliwość
  • Platforma Obywatelska
  • Kukiz 15’
  • Nowoczesna Ryszarda Petru

Wyniki wyborów do Sejmu w 2015 roku

Z okręgu konińskiego, w którym znajduje się gmina Nowe Miasto nad Wartą reelekcję uzyskało czterech posłów: Zbigniew Dolata, Witold Czarnecki (obaj PiS), Tomasz Nowak i Paweł Arndt (obaj PO). Pozostała piątka wybranych posłów debiutowała w Sejmie, a byli to: Krzysztof Ostrowski, Ryszard Bartosik, Leszek Galemba (wszyscy PiS), Bartosz Jóźwiak (K15) oraz Paulina Henning-Kloska (.N)

Z kolei w okręgu nr 36 - kalisko-leszczyńskim trójka parlamentarzystów uzyskała mandat po raz drugi. Mowa tu o: Wojciech Ziemniak, Mariusz Witczak (obaj PO) oraz Jan Dziedziczak (PiS). Po przerwie na bycie prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego do gmachu na Wiejską wrócił także Jarosław Urbaniak (PO). Po nieudanej walce w Senacie cztery lata wcześniej tym razem z sukcesem o mandat w niższej izbie ubiegał się Piotr Kaleta (PiS). Reelekcję po objęciu mandatu w trakcie poprzedniej kadencji uzyskała także Bożena Henczyca (KO). Debiutantami w niższej izbie byli: Joanna Lichocka, Tomasz Ławniczak, Jan Mosiński (wszyscy PiS), Andżelika Możdżanowska (PSL), Adam Szłapka (.N) oraz Jerzy Kozłowski (K15).

Jeśli chodzi o przedstawicieli naszego terenu to do Sejmu startowali, choć bezskutecznie: Lidia Czechak, Bartosz Walczak (oboje PiS), Joanna Dworzyńska, Stanisław Martuzalski (oboje PO), Marek Dekert, Karolina Galewska (oboje .N), Agata Sawada, Marian Matkowski (oboje ZL), Piotr Niewiada (K15), Andrzej Szlachetka, Sławomir Wąsiewski (obaj PSL), Małgorzata Cieślak (KORWiN), Leszek Gabrysiak (JOW Bezpartyjni) oraz Marcin Idziaszek (Samoobrona)

Najlepszy wynik spośród jarocińskich kandydatów uzyskała Lidia Czechak. Z kolei najlepszy wynik w całym okręgu 36 miał Jan Dziedziczak (26665 głosów), a w okręgu 37 Witold Czarnecki (26399). Cała trójka to politycy PiS-u, co tylko pokazuje, że zwycięstwo tej partii w 2015 było bardzo okazałe.

Wyniki wyborów do Senatu w 2015 roku

W okręgu nr 96 swoje kandydatury wystawiło pięciu kandydatów. Mandat senatorski uzyskał Andrzej Wojtyła (PiS), dla którego był to powrót do polityki na Wiejskiej po dziesięciu latach. Swoich sił, choć bezskutecznie próbował także lokalny kandydat PSL-u - Jan Grzesiek. Zajął trzecie miejsce z wynikiem 18 407 głosów.

Z kolei w okręgu nr 92 najlepszy wynik także spośród pięciu kandydatów uzyskał Robert Gaweł (PiS). O reelekcję bezskutecznie w obu okręgach walczyli senatorowie PO - Witold Sitarz i Piotr Gruszczyński.

Duża część z parlamentarzystów, którzy otrzymali zaufanie społeczne startowała po raz kolejny w wyborach w 2019 r. Jak potoczyły się ich polityczne losy - dowiecie się w kolejnym artykule.

Jak wspominacie parlamentarzystów z tamtej kadencji Sejmu i Senatu? Dajcie znać w komentarzach.

CZYTAJ TAKŻE

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama