reklama

Kto reprezentował Ziemię Jarocińską w Sejmie VII kadencji i Senacie VIII kadencji?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaWybory w 2011 roku z pewnością zapadły w pamięci wyborcom w całej Polsce, ale także tym z Ziemi Jarocińskiej, gdyż w VII kadencji Sejmu mieliśmy swojego posła. A kogo jeszcze wybraliśmy do parlamentu w tamtym roku?
Reklama lokalna
reklama

Tło historyczne

Najważniejszym, choć bardzo tragicznym wydarzeniem, które miało miejsce w trakcie poprzedniej kadencji parlamentu była katastrofa w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku odeszło wiele znamienitych osób z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią na czele. 

Przedwczesna tragiczna śmierć prezydenta sprawiła też, że doszło do przedterminowych wyborów prezydenckich, które i tak miały odbyć się w 2010 roku. Zwyciężył w nich kandydat Platformy Obywatelskiej - Bronisław Komorowski, który w drugiej turze wygrał z Jarosławem Kaczyńskim.

W maju 2011 roku doszło z kolei do beatyfikacji Jana Pawła II. Po 6 latach procesu beatyfikacyjnego Benedykt XVI wyraził zgodę na wyniesienie swojego poprzednika na ołtarze.

Lata 2010-2011 to także ostatni wybuch formy Adama Małysza. Orzeł z Wisły na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver dołożył kolejne dwa srebrne krążki do swojej kolekcji. Powiększył ją o brąz mistrzostwa świata w Oslo rok później. Także w stolicy Norwegii Adam Małysz ogłosił, że po sezonie 2010/2011 kończy karierę skoczka narciarskiego.

Ordynacja i okręgi wyborcze

Jeśli chodzi o okręgi wyborcze do Sejmu, to 2011 obowiązywały takie same, jak to miało miejsce w trzech poprzednich wyborach. Oznacza to, że powiat jarociński znalazł się w okręgu nr 36 a gmina Nowe Miasto nad Wartą w okręgu nr 37.

Rewolucja za to nastąpiła przy wyborach do Senatu, gdzie po raz pierwszy pojawiły się jednomandatowe okręgi wyborcze. Oznaczało to, że w każdym okręgu wybierano zaledwie jednego kandydata do wyższej izby parlamentu. Powiat jarociński wraz z pleszewskim i kaliskim oraz miastem Kalisz znalazł się w okręgu nr 96. Z kolei gmina Nowe Miasto nad Wartą trafiła do okręgu nr 92.

Bez zmian pozostała za to ordynacja wyborcza. Mandaty obliczano na podstawie Metody d’Hondta a w ich podziale brały udział komitety, które przekroczyły pięcioprocentowy próg wyborczy.

Które partie wystawiły swoje komitety wyborcze w naszych okręgach?

W okręgu nr 36 o dwanaście mandatów poselskich walczyło osiem komitetów wyborczych, z czego pięć partycypowało w podziale mandatów. A były to:

  • Platforma Obywatelska
  • Prawo i Sprawiedliwość
  • Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej
  • Ruch Palikota
Niemal dokładnie taka sama sytuacja miała miejsce w okręgu nr 37. Tam jednak  o mandaty walczyło zamiast ośmiu walczyło dziewięć partii. Wywalczyły je jednak dokładnie te same ugrupowania, które zrobiły to w okręgu nr 36.

Wyniki wyborów do Sejmu w 2011 roku

W okręgu nr 36 reelekcję walczyli Wojciech Ziemniak, Maciej Orzechowski, Małgorzata Adamczak (wszyscy PO), Jan Dziedziczak, Andrzej Dera, Adam Rogacki (wszyscy PiS), Leszek Aleksandrzak (SLD) oraz Józef Racki (PSL).

O drugą kadencję z rzędu walczyli także Łukasz Borowiak (PO) i Piotr Walkowski (PSL). W ich przypadku jednak było tak, że nie zostali wybrani w 2007 roku, tylko weszli do parlamentu w wyniku zrzeczenia się mandatów innych wybranych posłów.

Debiutantami w niższej izbie z okręgu nr 36 byli Mariusz Witczak (PO) oraz Krzysztof Kłosowski (RP). Drugi z wymienionych polityków był jedynym posłem z naszego terenu, który został wybrany w elekcji z 2011 roku.

Z kolei w okręgu nr 37 reelekcję uzyskało aż siedmiu z dziewięciu wybieranych tam posłów, a byli to: Tomasz Nowak, Paweł Arndt (obaj PO), Adam Hofman, Zbigniew Dolata, Witold Czarnecki (wszyscy PiS), Tadeusz Tomaszewski (SLD) oraz Eugeniusz Grzeszczak (PSL). 

Nowymi parlamentarzystami z okręgu nr 37 byli Krystyna Poślednia (PO) oraz Jacek Kwiatkowski (RP).

Pozostałymi akcentami z naszego terenu w postaci kandydatów w wyborach do Sejmu byli Lidia Czechak (PiS), Marzena Michalak-Piękna, Artur Chołody (oboje SLD), Paweł Zawieja (RP), Jan Grzesiek (PSL), Hanna Szałkowska, Andrzej Dworzyński (oboje PO).

Wyniki wyborów do Senatu w 2011 roku

Walka o dostanie się do Senatu z racji tylko jednego mandatu w każdym okręgu była dużo trudniejsza. W okręgu nr 92 o wejście walczyło pięciu kandydatów z pięciu komitetów wyborczych. Najlepszy wynik uzyskał Piotr Gruszczyński (PO), dla którego to była reelekcja, gdyż reprezentował on okręg nr 36 w VII kadencji wyższej izby.

Z kolei w okręgu nr 96 o reelekcję walczył Piotr Kaleta (PiS). Nie uzyskał jej jednak, gdyż mandat uzyskał Witold Sitarz (PO). Z ciekawostek można zauważyć, że o wejście do Senatu rywalizowali także dwaj politycy z naszego terenu - ówczesny wójt Jaraczewa Dariusz Strugała (PSL) oraz w tamtym czasie były wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak, który startował z komitetu KWW Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu.

Duża część z parlamentarzystów, którzy otrzymali zaufanie społeczne startowała po raz kolejny w wyborach w 2011 r. Jak potoczyły się ich polityczne losy - dowiecie się w kolejnym artykule.

Jak wspominacie parlamentarzystów z tamtej kadencji Sejmu i Senatu? Dajcie znać w komentarzach

CZYTAJ TAKŻE:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama