reklama

Kto reprezentował Ziemię Jarocińską w Sejmie VI kadencji i Senacie VII kadencji?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaNiezbyt długo nacieszyli się byciem w gmachu przy ulicy Wiejskiej posłowie i senatorowie wybrani do swoich izb w 2005 roku, bo już dwa lata później ponownie musieli oni ubiegać się o poparcie społeczne w wyborach parlamentarnych. Kogo w 2007 wybrali do parlamentu mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej?
reklama

Tło historyczne

Po wyborach w 2005 roku wszystko wskazywało na to, że Polską rządzić będzie koalicja Prawo i Sprawiedliwość - Platforma Obywatelska. Z rozmów jednak nic nie wyszło i POPiS w skali krajowej nie powstał. Zamiast tego partia braci Kaczyńskich podpisała tzw. pakt stabilizacyjny z Samoobroną oraz Ligą Polskich Rodzin, który później przerodził się w oficjalną koalicję rządzącą.

Rząd nie miał jednak spokojnych warunków do pracy, gdyż dochodziło bez przerwy do różnego rodzaju niesnasek, kłótni (także pomiędzy koalicjantami) czy afer. Jedną z nich była, chociażby seksafera w Samoobronie, czy afera taśmowa z udziałem posłanki Renaty Beger. W obliczu tylu nieporozumień Jarosław Kaczyński, który był wówczas premierem odwołał ze stanowisk wszystkich ministrów z partii koalicyjnych a Sejm przyjął uchwałę o skróceniu swojej kadencji.

reklama

Z rzecz bardziej pozytywnych w 2007 roku doszło do renesansu formy Adama Małysza. Polak zdobył swoje czwarte mistrzostwo świata (wygrał konkurs na normalnej skoczni w japońskim Sapporo) oraz swoją czwartą Kryształową Kulę za triumf w Pucharze Świata. Od 2006 roku z kolei mieliśmy pierwszego Polaka w Formule 1 - Roberta Kubicy.

Warto także przypomnieć, że w kwietniu 2007 roku Polska otrzymała wspólnie z Ukrainą prawo do organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

Ordynacja i okręgi wyborcze

Ordynacja i okręgi wyborcze były dokładnie takie same jak w 2005 roku. Oznaczało to, że powiat jarociński znalazł się w okręgu nr 36 (35 do Senatu). Z kolei Gmina Nowe Miasto nad Wartą znalazł się w okręgu nr 37 (36 do Senatu). Ich granice jednak się pokrywały.

reklama

Które partie wystawiły swoje komitety wyborcze w naszych okręgach?

W okręgu nr 36 swoje komitety wyborcze wystawiło zaledwie siedem partii i aż cztery z nich brały udział w podziale mandatów. A były to:

  • Platforma Obywatelska
  • Prawo i Sprawiedliwość
  • Lewica i Demokraci
  • Polskie Stronnictwo Ludowe
Dokładnie taka sam sytuacja miała miejsce w okręgu nr 37. Wszystko dlatego, że tylko cztery partie przekroczyły próg wyborczy w 2007 roku.

Wyniki wyborów do Sejmu w 2007 roku

Z okręgu nr 36 do Sejmu reelekcję uzyskało aż siedmiu z dwunastu posłów. Po raz kolejny w niższej izbie znaleźli się: Rafał Grupiński, Wojciech Ziemniak, Jarosław Urbaniak (wszyscy PO), Adam Rogacki, Andrzej Dera (obaj PiS), Wiesław Szczepański (LiD) oraz Andrzej Grzyb (PSL). Nowymi posłami z naszego okręgu w Sejmie byli z kolei: Maciej Orzechowski, Witold Sitarz (obaj PO), Jan Dziedziczak (PiS), Leszek Aleksandrzak (LiD) oraz Piotr Walkowski (PSL).

reklama

Z osób kojarzonych z naszym terenem warto wspomnieć, że do Sejmu kandydowali Lidia Czechak (PiS) oraz Stanisław Martuzalski (PO).

W okręgu nr 37 aż dwie trzecie posłów była dokładnie taka sama jak w poprzedniej kadencji. Mandat znów wywalczyli: Tomasz Nowak, Paweł Arndt (obaj PO), Adam Hofman, Zbigniew Dolata (obaj PiS), Tadeusz Tomaszewski (LiD) oraz Eugeniusz Grzeszczak (PSL). Reelekcję uzyskał także Witold Czarnecki (PiS), ale w poprzednich wyborach startował on z okręgu nr 36, a więc kalisko-leszczyńskiego, a nie konińskiego. Pozostałe dwa mandaty objęły kobiety: Irena Tomaszak-Zesiuk (PO) i Elżbieta Streker-Dembińska (LiD).

Wyniki wyborów do Senatu w 2007 roku

W okręgu nr 35 o trzy mandaty senatorskie ubiegało się dwunastu kandydatów z sześciu komitetów wyborczych. O reelekcję walczyli Zbigniew Trybuła (PiS) i Mariusz Witczak (PO). Sukcesem te zmagania zakończył tylko reprezentant Platformy Obywatelskiej. Nowymi senatorami zostali za to Małgorzata Adamczak (PO) i Piotr Kaleta (PiS).

reklama

Z kolei w okręgu nr 36 o dwa głosy senatorskie walczyło jedenaście osób z aż ośmiu komitetów wyborczych. O reelekcję walczyli Marek Waszkowski (PiS) oraz Margareta Budner (w 2005 wybrana z list Samoobrony, teraz startująca z PiS-u). Ich próby ponownego uzyskania mandatu okazały się jednak bezskutecznie i okręg 36 reprezentowali w VII kadencji Senatu kandydaci PO Piotr Gruszczyński i Ireneusz Niewiaromski.

Wartym odnotowania jest fakt, że do wyższej izby w okręgu nr 35 z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego startował ówczesny wójt Jaraczewa Dariusz Strugała.

Duża część z parlamentarzystów, którzy otrzymali zaufanie społeczne startowała po raz kolejny w wyborach w 2011 r. Jak potoczyły się ich polityczne losy - dowiecie się w kolejnym artykule.


Jak wspominacie parlamentarzystów z tamtej kadencji Sejmu i Senatu? Dajcie znać w komentarzach

CZYTAJ TAKŻE:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama