reklama

Kto reprezentował Ziemię Jarocińską w Sejmie IV kadencji i Senacie V kadencji?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaPierwsze w XXI wieku oznaczały wybór nowego parlamentu. Po czterech latach rządów koalicji AWS-UW Polacy ocenili jej działalność i zdecydowali kto będzie rządził przez kolejne lata. A kto reprezentował Ziemię Jarocińską w Sejmie IV i Senacie V kadencji? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Reklama lokalna
reklama

Tło historyczne

Kadencja parlamentu lat 1997-2001 obfitowała w wiele ciekawych wydarzeń. Najważniejszym było przystąpienie Polski do NATO, które miało miejsce 12 marca 1999 roku. Nieco ponad rok później byliśmy świadkami trzecich w historii III RP wyborów na prezydenta. Wygrał je już w pierwszej turze Aleksander Kwaśniewski zostając prezydentem na kolejną kadencję. Wygrana Kwaśniewskiego w pierwszej turze jest jak do tej pory jedynym takim przypadkiem w historii Polski.

Z kolei na scenie politycznej powstały znane nam dziś bardzo dobrze wówczas nowe partie polityczne. Mowa oczywiście o Prawie i Sprawiedliwości oraz Platformie Obywatelskiej. Coraz popularniejsze stawały się także Samoobrona, a zwłaszcza jej przewodniczący Andrzej Lepper oraz prawicowa Liga Polskich Rodzin.

Ordynacja i okręgi wyborcze

Od stycznia 1999 roku zmienił się podział administracyjny Polski. Liczba województw została zmniejszona z 49 do 16. Powróciły także powiaty. Oznaczało to więc zmiany w lokalizacji okręgów wyborczych.

Powiat jarociński w wyborach do Sejmu znalazł się w znanym nam dziś dobrze okręgu nr 36, a więc dokładnie tym samym, co obecnie. Dla przypomnienia należy powiedzieć, że znajdują się w nim powiaty:

  • gostyński
  • jarociński
  • kaliski
  • kępiński
  • kościański
  • krotoszyński
  • leszczyński
  • ostrowski
  • ostrzeszowski
  • pleszewski
  • rawicki
  • miasto Kalisz
  • miasto Leszno
Dokładnie taki sam okręg obowiązywał w wyborach do Senatu. Różnica była taka, że zamiast numeru 36 miał numer 35. Wybierano w nich dwunastu posłów i trzech senatorów

Z kolei gmina Nowe Miasto nad Wartą, która weszła w skład powiatu średzkiego w wyborach do Sejmu znalazła się w okręgu nr 37. Taki sam okręg jak do Sejmu obowiązywał do Senatu, ale również zmieniony był numer (zamiast 37 - 36). Wybierano w nich dziewięciu posłów i

Zmianie uległa także metody liczenia głosów z d’Hondta na Sainte-Lague. Niezmienne nadal były progi wyborcze - 5% dla KWW i 8% dla KKW.

Które partie wystawiły swoje komitety wyborcze w naszych okręgach?

W okręgu nr 36 swoje komitety wyborcze wystawiło łącznie dziesięć partii, ale udział w podziale mandatów miała tylko połowa z nich. A były to:

  • Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy
  • Samoobrona RP
  • Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Platforma Obywatelska
  • Liga Polskich Rodzin
Z kolei w okręgu nr 37 swoich kandydatów miało jedenaście komitetów wyborczych, ale tylko cztery brały udział w podziale mandatów. W porównaniu z okręgiem nr 36 nie było tam LPR-u - reszta pozostawała bez zmian. Co ciekawe mimo przekroczenia progu wyborczego w skali całego kraju żadnego reprezentanta na naszym terenie nie miało Prawo i Sprawiedliwość.

Wyniki wyborów do Sejmu w 2001 roku

W okręgu nr 36 reelekcję mandatu uzyskało aż siedmiu parlamentarzystów, a byli to: Marek Wagner, Grzegorz Woźny, Renata Szynalska, Ryszard Hayn (wszyscy SLD-UP), Józef Gruszka (PSL), Andrzej Wojtyła (PO) oraz Witold Tomczak (LPR). Poza nimi wybrani zostali: Tadeusz Myler, Marian Janicki (obaj SLD-UP), Józef Skutecki, Tadeusz Wojtkowiak (SRP) oraz Andrzej Grzyb (PSL). Najwięcej głosów w okręgu 36 przypadło Markowi Wagnerowi, który otwierał listę SLD-UP.

Natomiast w okręgu nr 37 ponownie mandaty uzyskali Tadeusz Tomaszewski, Józef Nowicki, Marian Marczewski, Bronisław Dankowski (wszyscy SLD-UP), Czesław Cieślak (PSL) oraz Ireneusz Niewiarowski (PO). Nowymi przedstawicielami w parlamencie z tego terenu byli zaś: Marek Pol (SLD-UP), Alfred Budner (SRP) oraz Zdzisław Jankowski (SRP). Najwięcej głosów podobnie, jak w przypadku okręgu kalisko-leszczyńskiego zdobył lider listy SLD-UP Marek Pol, który w późniejszym rządzie był wicepremierem.

Dokładne wyniki wyborów znajdziesz w naszej galerii

Wyniki wyborów do Senatu w 2001 roku

W wyborach do Senatu w okręgu nr 35 miejsca do obsadzenia były trzy. Z kolei senatorów, którzy ubiegali się o reelekcję aż czterech. Wszystko dlatego, że doszło do połączenia dwóch okręgów wyborczych, z których byli ci senatorowie.

Ostatecznie w wyborach do Senatu startowało piętnastu kandydatów z dziewięciu komitetów wyborczych. Mandaty uzyskali jednak tylko politycy z listy SLD-UP: Genowefa Ferenc, Zbigniew Kulak oraz Andrzej Spychalski. Dla pierwszej dwójki była to reelekcja.

Z kolei w okręgu nr 36 do obsadzenia były dwa mandaty. Rywalizowało o nie jedenastu kandydatów z ośmiu komitetów. Podobnie, jak w okręgu 35, tak i w 36 senatorami zostali kandydaci z list SLD-UP: Franciszek Bobrowski oraz Ryszard Sławiński. Dla drugiego z nich była to reelekcja.

Dokładne wyniki wyborów znajdziesz w naszej galerii

Duża część z parlamentarzystów, którzy otrzymali zaufanie społeczne startowała po raz kolejny w wyborach w 2005 r. Jak potoczyły się ich polityczne losy - dowiecie się w kolejnym artykule.

Jak wspominacie parlamentarzystów z tamtej kadencji Sejmu i Senatu? Dajcie znać w komentarzach

CZYTAJ TAKŻE:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama