W trakcie kadencji parlamentu, która poprzedziła wybory w 1997 roku sporo działo się w historii naszego kraju. W 1995 roku Aleksander Kwaśniewski pokonał Lecha Wałęsę i po raz pierwszy został prezydentem Polski. Coraz szybsze tempo przybierały także prace nad konstytucją, którą ostatecznie Polacy zatwierdzili w referendum przeprowadzonym 25 maja 1997 roku. W lipcu południową i zachodnią część kraju nawiedziła powódź tysiąclecia, zalewając wiele miejscowości i niszcząc dorobek życia tysięcy ludzi.
Ordynacja i okręgi wyborcze w wyborach parlamentarnych w 1993 r.
Nie tylko parlament przetrwał całą kadencję, ale także ordynacja wyborcza nie zmieniła się w stosunku do obowiązującej w 1993 roku. W parlamentu weszły te ugrupowania, które uzyskały powyżej 5% głosów (w przypadku koalicji - 8%). Mandaty dzielone były metodą d’Hondta.Na tych zasadach wybieranych było 391 posłów z 52 okręgów. Pozostałych 69 trafiało do Sejmu z listy krajowej, która dzieliła mandaty pomiędzy te komitety wyborcze, które przekroczyły siedem procent głosów.
Niezmieniona ordynacja sprawiała, że gminy przyszłego powiatu jarocińskiego trafiły ponownie do okręgu nr 14. Z kolei, gmina Nowe Miasto nad Wartą znalazła się w okręgu nr 35.
Które partie wystawiły swoje komitety wyborcze w naszych okręgach?
W okręgu nr 14 swoje komitety wyborcze zarejestrowało dziesięć partii. W podziale mandatów brały udział jednak jedynie cztery ugrupowania, a więc:
- Sojusz Lewicy Demokratycznej
- Akcja Wyborcza Solidarność
- Polskie Stronnictwo Ludowe
- Unia Wolności
Wyniki wyborów do Sejmu w 1993 r.
Choć w skali całego kraju najlepsza okazała się Akcja Wyborcza Solidarność, to w obu okręgach rozciągających się na teren Ziemi Jarocińskiej wygrał Sojusz Lewicy Demokratycznej.W okręgu nr 35 reelekcję uzyskało pięcioro posłów: Krystyna Łybacka (najlepszy wynik w całym okręgu), Stanisław Stec, Tadeusz Tomaszewski (wszyscy SLD) oraz Hanna Suchocka i Karol Działoszyński (UW). Oprócz nich, do parlamentu weszli: Paweł Łączkowski, Paweł Arndt (obaj AWS), Sylwia Pusz, Mieczysław Jacków (oboje SLD), Marcin Libicki (AWS), Marek Zieliński (UW), Urszula Wachowska (AWS) oraz Bronisław Dankowski (SLD).
Z kolei, w okręgu nr 14 reelekcję uzyskało troje posłów Renata Szynalska (SLD), Jerzy Koralewski (UW) oraz Józef Gruszka (PSL). Drugą kadencję z rzędu w parlamencie zasiadał także Grzegorz Woźny (SLD), ale on zamienił Senat na Sejm. Pozostałe mandaty uzyskali Andrzej Wojtyła i Witold Tomczak (obaj AWS) oraz Seweryn Kaczmarek (SLD).
Dokładne wyniki znajdziesz w galerii zdjęć.
Wyniki wyborów do Senatu
Czwarta kadencja Senatu oznaczała czwarty raz z rzędu taką samą ordynację wyborczą, a więc z naszych terenów z obu okręgów do parlamentu wchodziło po dwóch senatorów - zarówno z województwa kaliskiego, jak i poznańskiego.W województwie kaliskim do Senatu startowało dziewięcioro kandydatów z sześciu komitetów wyborczych. Mandaty senatorskie uzyskali Genowefa Ferenc (SLD) oraz Andrzej Krzak (AWS). O reelekcję ubiegał się Stanisław Sikorski (SLD), ale tym razem zajął on czwarte miejsce. Do wejścia do parlamentu zabrakło mu nieco ponad pięć tysięcy głosów.
Z kolei, w województwie poznańskim o dwa mandaty ubiegało się trzynaścioro kandydatów z dwunastu komitetów wyborczych. Co ciekawe, aż pięciu startowało z własnych komitetów wyborczych. Mandaty uzyskali jednak politycy zrzeszeni w partiach. Po raz trzeci z rzędu senatorem został Wojciech Kruk (UW), a oprócz niego także Jerzy Smorawiński z PSL-u. Aleksander Gawronik ubiegał się o reelekcję, ale uzyskał dopiero ósmy wynik na liście.
Dokładne wyniki znajdziesz w galerii zdjęć.
Duża część z parlamentarzystów, którzy otrzymali zaufanie społeczne startowała po raz kolejny w wyborach w 2001 r. Jak potoczyły się ich polityczne losy - dowiecie się w kolejnym artykule.
Jak wspominacie parlamentarzystów z tamtej kadencji Sejmu i Senatu? Dajcie znać w komentarzach
CZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.