Czym jest Pakt Senacki?
Pakt Senacki to sojusz wyborczy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowej Lewicy, Polski 2050 Szymona Hołowni, Ruchu Samorządowego “Tak” dla Polski oraz kilku senatorów niezależnych. Sojusz ten polega na tym, że w każdym jednomandatowym okręgu wyborczym do Senatu członkowie Paktu nie wystawią przeciwko sobie kandydatów. Inicjatywa powstała z myślą o tym, by opozycja utrzymała większość w Senacie, którą ma od 2019 roku, kiedy to w podobny sposób udało jej się wygrać wybory do wyższej izby parlamentu?
Kto wystartuje z Paktu Senackiego?
Pośród nazwisk, które znalazły się na listach Paktu Senackiego można znaleźć między innymi Grzegorza Schetynę, Małgorzatę Kidawę-Błońską, Marka Borowskiego, Adama Bodnara, Gabrielę Morawską-Stanecką, Rafał Grupińskiego (wszyscy startują z rekomendacji PO), Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Waldermara Pawlaka, Michała Kamińskiego (wszyscy startują z rekomendacji PSL-u), Waldemara Witkowskiego (startuje z rekomendacji Lewicy) czy Mirosława Różańskiego (startuje z rekomendacji Polski 2050).
Kto wystartuje z Paktu Senackiego w okręgach na naszym terenie?
Z okręgu, w którym jest powiat jarocińsi, kandyduje Janusz Pęcherz, który będzie ubiegał się o reelekcję - po uzyskaniu mandatu w 2019 roku. Obecny senator będzie startował z rekomendacji Platformy Obywatelskiej. Przed objęciem mandatu w wyższej izbie parlamentu Janusz Pęcherz był przez dwanaście lat prezydentem Kalisza (w latach 2002-2014).Powiat jarociński w wyborach do Senatu znajduje się w okręgu nr 96, obejmującym również powiaty: pleszewski i kaliski oraz miasto Kalisz. Okręg ten obowiązuje od 2011 roku - po zmianie kodeksu wyborczego.
Z kolei z okręgu, w granicach którego jest gmina Nowe Miasto nad Wartą pakt do Senatu wystawia Grzegorza Fedorowicza z Polski 2050 Szymona Hołowni. Będzie to dla niego pierwszy start w wyborach parlamentarnych
Gmina Nowe Miasto nad Wartą w wyborach do Senatu to okręg nr 92, który poza powiatem średzkim (którego częścią jest gmina Nowe Miasto) obejmuje także powiaty gnieźnieński, słupecki, śremski oraz wrzesiński.
Senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych
W wyborach do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Oznacza to, że Polska została podzielona na 100 okręgów. Z każdego wybierany jest jeden parlamentarzysta.Co sądzicie o kandydacie Paktu Senackiego z naszego terenu? Zamierzacie na niego głosować czy jednak poczekacie na prezentację innych kandydatów? Dajcie znać w komentarzach.
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.