Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez programowania. Nauka programowania to obok nauki języków obcych jedna z najważniejszych umiejętności dzisiejszych czasów – podkreśla Daniel Stempniak, pomysłodawca Szkoły Programowania w Jarocinie.
Programowanie rozwija umysł? I to jeszcze jak!
Kreatywność! Tak, wiemy, to może wydawać się banalne, ale praca twórcza, jaką jest programowanie, w niesamowity sposób rozbudza wyobraźnię. W końcu, aby stworzyć grę czy aplikację, po prostu trzeba myśleć twórczo!Cierpliwość! Weryfikacja kodu w poszukiwaniu błędu zawsze wymaga trochę czasu - podczas programowania siłą rzeczy musisz się tego nauczyć! Nie bez powodu mówi się, że programowanie jest sztuką wytrwałości i cierpliwości.
Logiczne myślenie! Programowanie to nic innego jak ciąg logicznych działań, połączonych w jedną, spójną całość. Każda linijka kodu ma swoje znaczenia i realny wpływ na aplikację czy grę, którą projektujemy. Stąd niezbędne staje się zrozumienie szeregu algorytmów, pozwalających nam wprowadzać odpowiednie zmiany, a to z kolei perfekcyjnie rozwija umiejętność logicznego myślenia.
Skrupulatność i konsekwencja w dążeniu do celu! Każdy programista podczas swojej pracy musi być stale skoncentrowany i uważny. Jeden błąd może sprawić, że cały program zwyczajnie nie będzie działać.
Kiedy zacząć naukę programowania? Najlepiej jako dziecko
Z nauką programowania jest jak z nauką obcego języka - im wcześniej dziecko zacznie się go uczyć, tym łatwiej i szybciej się go nauczy. Oczywiście to tylko jedna z zalet zapisania dziecka na kurs programowania we wczesnym wieku.Trzeba mieć świadomość, że programowanie to nie podążanie za utartymi schematami, ale bardzo rozwojowa i kreatywna praca. Dla dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem, stworzenie pierwszej, prostej aplikacji lub gry może sprawić, że nabierze ono wiary i siły we własne umiejętności.
Należy też pamiętać, że nie trzeba posiadać nadludzkich zdolności czy wybitnego umysłu, by zostać programistą. To po prostu nauka kolejnego języka. Co więcej, z myślą o małych programistach zostało stworzonych wiele intuicyjnych narzędzi, znacznie ułatwiających zrozumienie poszczególnych mechanizmów. Wśród nich jest chociażby Scratch - bardziej przypominający układanie puzzli niż programowanie, a jednocześnie dający sporo możliwości.
Nauka programowania inwestycją w przyszłość – kilka słów o zarobkach w branży programistycznej
Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów sprawia, że zarobki w tej grupie zawodowej wciąż rosną. Opanowanie do perfekcji przynajmniej jednego języka programowania, to gwarancja stabilnej i świetnie płatnej pracy, w której próżno szukać powtarzalności czy nudy. Ciężko doszukać się na rynku lepiej płatnych zawodów niż programista. Stawki potrafią być wręcz oszałamiające, a i tak - według prognoz - z roku na rok będą jeszcze wyższe.W tym momencie, programiści na stanowisku seniorskim mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 15-30 tys. Zł, juniorzy zaś mogą zarobić od 4 do 8 tys. zł.
Ścieżek zawodowych dla programistów jest naprawdę sporo. Mowa tutaj przede wszystkim o językach Python, Java, C# czy środowisku Unity. W zależności od preferencji i tego, co interesuje dziecko, warto ukierunkować jego zainteresowania nieco bardziej precyzyjnie.
W codziennym języku przyjęło się używanie określenia "programista" definiującego osobę tworzącą linijki kodu. To oczywiście olbrzymie uogólnienie, bo spektrum zawodowych możliwości na rynku IT jest ogromne. Ścieżka kariery jest w dużym stopniu zależna od wyboru języka programowania. Osoby uczące się języka Java, Scale oraz Python lub takich technologii jak Android, mogą w przyszłości tworzyć aplikacje mobilne. Natomiast znawcy C++ i C# będą mogli programować gry komputerowe w środowisku Unity.
Inni zostaną tzw. web deweloperami, by tworzyć strony internetowe. Wśród nich również możemy wydzielić kilka specjalizacji, takich jak:
- Front-end developer
- Back-end developer
- Full Stack Developer
Co więcej, podstawy programowania przydadzą się także w wykonywaniu szeregu innych, pokrewnych zawodów związanych z IT i nie tylko.
Jak uczymy programowania?
Kursy Gigantów Programowania, prowadzone stacjonarnie także w Jarocinie, to przede wszystkim połączenie nauki i zabawy. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, a trenerzy wykorzystują uwielbiane przez dzieci i młodzież środowiska programistyczne, jak Minecraft, Unity, Roblox czy Scratch. W trakcie lekcji dzieci uczą się programować własne gry i aplikacje, poznając zasady kodowania.W naszej ofercie znajdują się kursy zarówno dla młodszych jak i starszych uczestników. Na zajęcia można zapisać dzieci od 7. do 18. roku życia. Każda lekcja oferuje coś zupełnie nowego, dzięki czemu nie ma mowy o pojawieniu się nudy.
Przykładowe kursy semestralne programowania dla dzieci i młodzieży:
- Podstawy tworzenia gier (Scratch),
- Przygody z programowaniem w Minecrafcie,
- Python z Minecraftem,
- Roblox z Lua,
- Tworzenie gier komputerowych w Unity,
- Wstęp do programowania w C#.
Giganci Programowania Jarocin – skontaktuj się z nami!
E-mail: jarocin@giganciprogramowania.edu.pl
Telefon: 453-405-411
Zapraszamy na naszego Facebook’a – Giganci Programowania (Jarocin)