reklama
reklama

Zaczynają się egzaminy ósmoklasisty. Jak po okresie e-lekcji wypadną uczniowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Anna Konieczna

Zaczynają się egzaminy ósmoklasisty. Jak po okresie e-lekcji wypadną uczniowie? - Zdjęcie główne

Zaczynają się egzaminy ósmoklasisty. Jak po okresie e-lekcji wypadną uczniowie? | foto Anna Konieczna

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozwój i edukacja Już dziś rozpoczynają się egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie kończący szkołę podstawową przez trzy kolejne dni zmierzą się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym nowożytnym.
reklama

Startują egzaminy ósmoklasisty. Dziś język polski, na który uczniowie poświęcą najwięcej czasu. Przez 120 minut uczniowie zmierzą się z mającym około 20 zadań testem, który będzie oparty na dwóch tekstach oraz wypracowaniem (rozprawką lub opowiadaniem), w którym trzeba odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej, która spełnia podany w arkuszu temat. Kolejny dzień to egzamin z matematyki. Składa się on z zadań zamkniętych (ich dokładna liczba nie jest znana) oraz zadań otwartych, których liczba w porównaniu z poprzednimi latami została zmniejszona z sześciu do czterech. Na wypełnienie arkusza uczniowie będą mieć 100 minut. Na zakończenie ósmoklasiści zmierzą się z egzaminem z języka obcego nowożytnego. W tym przypadku limit czasu wynosi półtorej godziny. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9:00.

Ilu uczniów z Ziemi Jarocińskiej będzie pisać egzamin ósmoklasisty?

Na ternie Ziemi Jarocińskiej (powiat wraz z gminą Nowe Miasto) do egzaminów przystąpi 815 uczniów z 36 szkół. Przygotowanie się do pierwszych w życiu testów nie było łatwe, ponieważ młodzież od października kształciła się zdalnie w trakcie e-lekcji i do klas wróciła tuż przed samymi egzaminami

- Zdalne nauczanie nie polepszyło mojej wiedzy. Było za dużo czynników, które mnie rozpraszały i przez to nie byłam w stanie się skupić na jednej rzeczy, jaką jest nauka. Jedyne co mi w jakiś sposób pomogło to lekcje egzaminacyjne, które odbywały się w szkole – mówi nam jedna z uczennic, która przystępuje do egzaminów – Mimo tego podchodzę do egzaminów na luzie. Myślę, że każdy, kto pisze egzaminy w tym roku, nie jest bardzo dobrze przygotowany. W jakiś sposób na pewno pomogą jednak ułatwienia ze strony MEN, ponieważ usunęli jedne z najtrudniejszych rzeczy – dodaje ósmoklaistka.

Z racji pandemii koronawirusa Centralna Komisja Egzaminacyjna wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej opracowało procedury, których zarówno szkoły, jak i uczniowie muszą przestrzegać. Podobnie, jak w przypadku egzaminów maturalnych jest to dezynfekcja przed wejściem do sali, w której pisze się egzamin. Oprócz tego członkowie komisji oraz uczniowie podczas kontaktów twarzą w twarz muszą zasłaniać nos i usta za pomocą maseczki.

Jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasisty w kolejnych latach?

Uspokoić możemy też uczniów przygotowujących się do egzaminów w najbliższych latach, ponieważ decyzją Ministra Edukacji z racji pandemii koronawirusa i ograniczeń w nauczaniu (nauczanie zdalne i hybrydowe) egzaminy ósmoklasisty w latach 2022 i 2023 zostaną przeprowadzone w dotychczasowej formule (sprawdzenie wiedzy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego). Pierwotnie planowano, żeby egzamin składał się czterech przedmiotów. Miała być to do wyboru biologia, chemia, fizyka i historia. Ostatecznie jednak takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w 2024 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama