Od dzisiaj po pogotowie ratunkowe dzwonimy do Konina.
Do wczoraj w Wielkopolsce funkcjonowało pięć dyspozytorni medycznych. Kiedy mieszkańcy powiatu jarocińskiego wybierali numer 999 odbierał go operator w Kaliszu. Od piątku (15 marca) połączymy się z Koninem, gdzie znajduje się jedna z dwóch w województwie wielkopolskim dyspozytorni medycznych. Zmiana jest wynikiem realizacji założeń przyjętych przez ministerstwo zdrowia, które zakłada ich koncentrację.
- Na przestrzeni ostatnich 5 lat nastąpiła redukcja liczby dyspozytorni medycznych także w województwie wielkopolskim - z 31 w 2014 roku do 5 na koniec IV kwartału 2014 roku. Na dzień dzisiejszy w całym kraju działają wyłącznie wielostanowiskowe dyspozytornie medyczne w maksymalnej liczbie - 42 w kraju - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
- Docelowo, od 1 stycznia 2028 roku na każde województwo będzie przypadała jedna dyspozytornia medyczna, z wyłączeniem województw śląskiego i mazowieckiego, gdzie z uwagi na znaczną liczbę mieszkańców przewiduje się po dwie dyspozytornie medyczne. Tworzenie wielostanowiskowych dyspozytorni medycznych poprawia zarządzanie zespołami ratownictwa medycznego (ZRM) i przynosi wymierne korzyści - głównie w postaci skrócenia mediany czasu dojazdu ZRM na miejsce zdarzenia oraz lepszego ich wykorzystania - dodaje rzecznik.
Jednocześnie podkreśla, że konsolidacja nie zmienia nic dla osób wzywających pogotowie ratunkowe.
Nadal w powiecie jarocińskim będą funkcjonowały dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, choć ratownicy medyczni i były już kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Jarocinie Emil Maraszkiewicz wielokrotnie wskazywali, że potrzeba trzeciego zespołu wyjazdowego.
Od 1 kwietni dodatkowa karetka pojawi się w powiecie pleszewskim z miejscem stacjonowania w Gizałkach.
4.121 razy - tyle razy wyjeżdżały jarocińskie ZRM w 2018 roku [ZOBACZ TUTAJ]
3.807 - liczba interwencji pleszewskich ZRM w ubiegłym roku
15 razy usiadł śmigłowiec w powiecie pleszewskim