Na 17 października (czwartek) Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu wyznaczyła termin rozprawy administracyjnej.
W czerwcu tego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu podał do publicznej wiadomości informację o przystąpieniu do „przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie składowiska odpadów niebezpiecznych o pojemności ponad 25 tys. ton". [Szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ].
Procedurę wszczęto na wniosek Zakładu Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie - Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Bowiem na terenie zakładu, zgodnie z Wielkopolskim Planem Zagospodarowania Odpadów i wynikającego z niego programu usuwania azbestu, planowane jest kwatera do utylizacji odpadów zawierających ten minerał.
Kiedy informacja o konsultacjach trafiła do mediów, pomysł budowy składowiska oprotestowało przeszło 200 osób. - Będziemy analizować wszystkie wiadomości i być może będą w nich merytoryczne uwagi, które trzeba będzie wziąć pod uwagę. Regionalny Dyrektor będzie musiał odnieść się w swej decyzji do protestu społeczeństwa - informował wówczas Jacek Przygocki, rzecznik prasowy RDOŚ w Poznaniu.
Przypomnijmy, że z uwagi na spore zainteresowanie mieszkańców zorganizowane zostało również zebranie, na które przyszło około 50 osób. Zwołała je nieformalna grupa działająca pod nazwą Jarocińskie Forum Dyskusyjne, której przewodniczy Anna Link-Oleksy. Szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ.
Zarówno władze gminy jak i spółki podkreślają aspekt ekologiczny i ekonomiczny całego przedsięwzięcia. Do kwatery o pojemności ponad 25 tys. metrów kwadratowych trafić mają demontowane wyroby (między innymi pokrycia dachowe) z terenu gminy Jarocin i gmin wchodzących w skład tzw. Porozumienia Międzygminnego.
Szacuje się, że na terenie samorządów wchodzących w jego skład znajduje się jeszcze ponad 51 tys. ton produktów zawierających niebezpieczny minerał. Według informacji ZGO budowa kwatery ma kosztować około 3 mln zł, przy czym znaczna część wydatków ma zostać pokryta z funduszy zewnętrznych. Szefostwo spółki wylicza, że korzyści z inwestycji dla zakładu wynieść mogą nawet 26 mln zł. Obecnie jedyne składowisko azbestu na naszym terenie funkcjonuje w Koninie.
Latem RDOŚ zapowiadał wydanie decyzji środowiskowej na koniec września. Tymczasem 30 września w Biuletynie Informacji Publicznej RDOŚ oraz w prasie ogólnopolskiej ukazało się obwieszczenie w sprawie przeprowadzenia rozprawy administracyjnej otwartej dla społeczeństwa. Posiedzenie wyznaczono na 17 października 2019 roku o godz. 12.00 w siedzibie RDOŚ w Poznaniu przy ul. J.H. Dąbrowskiego 79.
Rozprawa jest otwarta dla społeczeństwa, w związku z tym może wziąć w niej udział strona postępowania, jak i każda zainteresowana osoba - wyjaśnia Jacek Przygocki.
Czym jest rozprawa administracyjna?
To część postępowania wyjaśniającego. Ma ona na celu pomóc w ustaleniu stanu faktycznego w danej sprawie. Pozwala ona na przeprowadzenie dowodów w jednym miejscu i czasie. Rozprawa powinna się odbyć, gdy zapewni to przyspieszenie lub uproszczenie postępowania, zapewni osiągnięcie celu wychowawczego, wymaga tego przepis prawa oraz kiedy zachodzi potrzeba uzgodnienia interesów stron bądź jest potrzebne wyjaśnienie sprawy przy udziale świadków lub biegłych.
W przypadku rozprawy nieobecność którejś ze stron nie stanowi przeszkody w jej przeprowadzeniu. Przed rozprawą organ administracji publicznej wzywa strony do złożenia wyjaśnień, dokumentów i innych dowodów i do stawienia się na rozprawę osobiści lub za pośrednictwem pełnomocnika.
[AKTUALIZACJA 11:55]
Za moment w RDOŚ w Poznaniu rozpocznie się rozpatrywanie sprawy związanej z budową składowiska odpadów niebezpiecznych na terenie należącym do ZGO.
Tylko kilka osób zdecydowało się na wzięcie udziału w rozprawie. Wśród nich są radni rady miejskiej w Jarocinie - Tomasz Klauza (WiN), Jerzy Walczak (JRS) i Zbigniew Surdukowski (PiS).
Z niepotwierdzonych informacji wynika, że w postępowaniu bierze też udział szefostwo Zakładu Gospodarki Odpadami - Wielkopolskie Centrum Recyklingu.
[AKTUALIZACJA 14:24]
Zakończyła się rozprawa administracyjna w sprawie budowy składowiska niebezpiecznych odpadów pod Jarocinem. Poprowadziła ją Naczelnik Wydziału Oceny Odziaływania na Środowisko, Grażyna Smolibowska-Hruszko.
Każda ze stron złożyła wyjaśnienia, które zostały zaprotokołowane. Obecni na rozprawie radni zwrócili uwagę na trzy problemy związne z bliską odległością składowiska odpadów od zabudowań mieszkalnych, sposobem kontroli transportu odpadów na składowisko oraz nieskuteczznego poinformowania mieszkanców Jarocina o przeprowadzanych konsultacjach społecznych.
Na protokół z rozprawy trzeba będzie poczekać około 2 tygodni. Z naszych ustaleń wynika, że zostanie on opublikowany na stronie intermetowej RDOŚ oraz przez gminę.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.