reklama
reklama

Czym są alimenty wstecz?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Czym są alimenty wstecz? - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Alimenty to środki finansowe, których zadaniem jest zaspokajanie potrzeb osoby uprawnionej. Innymi słowy - zapewniają dziecku środki utrzymania do momentu, w którym będzie mogło utrzymać się samodzielnie. Są przyznawane w procesie sądowym "na przyszłość". W polskim prawie przewidziane zostały również przepisy, które umożliwiają ubieganie się o alimenty za czas przed wniesieniem powództwa. Kiedy można dochodzić tego rodzaju świadczeń?
reklama

Kiedy dopuszczalne jest dochodzenie alimentów wstecz?

Celem alimentów jest zapewnienie osobie uprawnionej bieżących środków, które są niezbędne do zaspokojenia jego potrzeb materialnych. Z definicji alimentów wynika więc, że dopuszczalne jest dochodzenie alimentów za czas, który poprzedza moment wytoczenia powództwa jedynie jeżeli w tym okresie miało miejsce niezaspokojenia potrzeb lub z tego czasu pozostały zobowiązanie zaciągnięte przez uprawnionego w celu zaspokojenia potrzeb materialnych. W tej kwestii jednoznacznie wypowiada się również art. 137 § 2 KRO. Mówi on, że jako niezaspokojoną potrzebę rozumieć można zadłużenie się osoby uprawnionej. 

Warto więc mieć świadomość, że alimentów wstecz można dochodzić jeżeli zaciągnięte zostały pożyczki na cel utrzymania uprawnionego, zapewnienia mu leczenia, czy opłacenia rachunków. Najczęściej sądy decydują się na przyznanie alimentów wstecz właśnie w sprawach osób, które swoje żądania oparły na istnieniu pożyczek i kredytów z tego okresu, które nie zostały spłacone. 

Warto pamiętać, że dochodząc przed sądem alimentów wstecz sprawa jest nieco inna niż w przypadku standardowych alimentów. Świadczenie jest bowiem wypłacane w formie jednorazowej, a nie miesięcznej. Istnieje jednak możliwość wnioskowania o rozłożenie wyznaczonej sumy na raty. 

Za jaki okres wstecz można ubiegać się o przyznanie alimentów?

Okres, za który można ubiegać się alimentów wstecz jest w polskim prawie jednoznacznie określony. Wynosi tylko 3 lata. Co prawda, dochodząc żądania można wskazać dłuższy czas, jednak przeciwnik w tym przypadku bardzo łatwo wygra sprawę. Wystarczy, że zdecyduje się na wniesienie zarzutu przedawnienia. Trzyletni okres dotyczy również wnoszenia pozwów odnoszących się do roszczeń regresowych. 

Roszczenie regresowe, a alimenty wstecz

Czym są roszczenia regresowe? Mamy z nimi do czynienia w przypadku, gdy tylko jeden z rodziców spełniał obowiązek utrzymania dziecka, a drugi pomimo ciążącego na nim obowiązku ustawowego uchylał się od konieczności opieki finansowej. Definicja roszczenia regresowego mówi, że jest to żądanie o zwrot kosztów poniesionych przez rodzica sprawującego pieczę, do wydania których nie był on zobowiązany. Podstawę prawną ubiegania się o tego rodzaju świadczenia jest art. 140 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Z reguły rozwiązaniem takiej sprawy jest dokonanie przez sąd odpowiednich rozliczeń i nałożenie na drugą stronę konfliktu obowiązku do zwrotu wyliczonej kwoty. 

Alimenty wstecz, a zaległe alimenty

Warto pamiętać, że instytucja alimentów wstecz nie jest równa zaległym alimentom. Alimenty zaległe to fundusze, które już zostały przyznane, jednak nie wypłacono ich zgodnie z wyrokiem, który przedstawiono w procesie sądowym. Najczęściej do sprawy zaangażowany zostaje komornik, który ściąga z dłużnika zaległe finanse. Czasem warto zwrócić się w sprawie długów do pracodawcy osoby na pozycji dłużnika. Jeżeli komornikowi nie uda się uzyskać spłacenia długu, rodzina, w której dochód na jedną osobę nie jest wyższy niż 900 zł ma prawo do ubiegania się o wypłacenie pieniędzy z funduszu alimentacyjnego. Dochodzenie praw alimentacyjnych często jest skomplikowanym procesem, w którym warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. 

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: kancelariaea.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama