Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzona każdego roku w ostatnim tygodniu kwietnia - w tym roku miedzy 21 a 27 kwietnia. Pomaga ona podnosić świadomość w zakresie znaczenia szczepień w zapobieganiu szerzeniu się chorób zakaźnych oraz ochronie zdrowia i życia ludzi.
Kilkanaście powszechnie zalecanych szczepionek
W związku z tym, że epidemie chorób zakaźnych stanowią poważne zagrożenie, Europejski Tydzień Szczepień ma na celu poprawę wykonywania szczepień ochronnych oraz rozpowszechnianie informacji na ich temat.W tym roku jest on jednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.
Na początku 1974 r. Rozszerzony Program Szczepień (EPI) koncentrował się na ochronie wszystkich dzieci przed sześcioma chorobami wieku dziecięcego, ale dziś liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych szczepionek w ciągu całego życia i 17 dodatkowych szczepionek.
Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia
Szczepionki na przestrzeni kilkudziesięciu lat uratowały życie milionom ludzi w Europie i na całym świecie. Eliminacja chorób za pomocą szczepień jest niezwykle ważna dla całego społeczeństwa, a w szczególności dla małych dzieci, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego układu odpornościowego. Należy wspomnieć również o osobach starszych i przewlekle chorych, które mogą być bardziej podatne na różnego rodzaju wirusy oraz bakterie.W ciągu ostatnich kilku lat w trakcie pandemii postęp w zakresie szczepień spadł. Podczas gdy w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 mln dzieci, więcej niż w 2021 r., to nadal 20 mln dzieci nie otrzymało jednej lub więcej szczepionek. Narastające konflikty, spowolnienie gospodarcze i wzrost oporu przed szczepieniami to tylko niektóre z zagrożeń. W rezultacie, świat obserwuje nagłe wybuchy epidemii błonicy i odry, czy krztuśca, które do tej pory mieliśmy prawie pod kontrolą. Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytania, czy warto i czy chcemy się szczepić.
Powikłania po przejściu chorób zakaźnych mogą powodować trwałe następstwa zdrowotne, a nawet mogą doprowadzić do śmierci. Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia. Wszystkie szczepienia ochronne są realizowane przez podmioty wykonujące działalność leczniczą, które udzielają świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Szczepienia ochronne elementem zdrowego trybu życia
Warto zaznaczyć, że obowiązkowe szczepienia są bezpłatne, natomiast leki, które należy zakupić w razie ewentualnego zachorowania na chorobę zakaźną trzeba nabyć na własny koszt. Badania kliniczne potwierdzają, że wszystkie dostępne w Polsce i całej Europie szczepionki są bezpieczne i skuteczne, a każda szczepionka wprowadzona na rynek musi przejść pozytywnie badania laboratoryjne.Chociaż szczepienia ochronne kojarzone były dotychczas głównie z małymi dziećmi, to ostatnie lata pokazały, że jest to znacznie szerszy temat, który dotyczy także osób dorosłych (m.in. szczepienia przeciwko COVID-19). Należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach szczepienia ochronne powinny być traktowane na równi ze zdrową dietą oraz aktywnością fizyczną jako całokształt zdrowego trybu życia.
(źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie)
Więcej informacji na temat szczepień znajdziesz TUTAJ
Szczepisz się i swoje dzieci - zagłosuj w naszej SONDZIE
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.