W kampanii wyborczej padały propozycje obniżenia podatków. Co pan myśli o takim rozwiązaniu?
Gmina stosując z własnej inicjatywy zwolnienia podatkowe może doprowadzić do sytuacji, w której zostanie przyporządkowana do wyższej kategorii dochodowej gmin i skutkować to będzie uzyskaniem niższej kwoty części wyrównawczej subwencji ogólnej.
Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, w celu ustalenia części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat oraz kwoty, o której mowa w art. 21a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, przyjmuje się dochody, które jednostka samorządu terytorialnego może uzyskać z podatku rolnego, stosując do ich obliczenia średnią cenę skupu żyta, a z podatku leśnego - średnią cenę sprzedaży drewna, ogłoszone przez Prezesa GUS, a w przypadku innych podatków, stosując do ich obliczenia górne granice stawek podatków obowiązujące w danym roku.
Do dochodów, które jednostka samorządu terytorialnego może uzyskać, zalicza się także skutki finansowe wynikające z zastosowania - przewidzianych w przepisach prawa podatkowego - ulg podatkowych oraz ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych.
Oznacza to, że jeżeli gmina decyduje się na stosowanie obniżek podatkowych, umorzenie zaległości podatkowych, przykładowo w podatku od nieruchomości, czy w podatku rolnym, uzyska w konsekwencji niższą część wyrównawczą subwencji i to bez względu na to, jakiemu podmiotowi ulga ta została udzielona.
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji w sprawach podatkowych trzeba głęboko przeanalizować sytuacje ze względu na ich konsekwencje.
Jak pan zamierza rozwiązać problemy mieszkańców Kotlina z dostępem do wody, zwłaszcza w okresie letnim?
Zmieniające się warunki klimatyczne powodują, że powstają dość długie okresy suszy. Skutkiem tego jest zwiększone zapotrzebowanie na wodę.
W ostatnim okresie zostały przebudowane stacje uzdatniania wody w Kurcewie oraz Wyszkach. Nie lada wyzwaniem było wybudowanie stacji w Woli Książęcej. Tymi zdecydowanymi działaniami sytuacja z dostępem do wody poprawiła się. Gmina planuje budowę kolejnych stacji uzdatniania wody - w Kotlinie oraz Magnuszewicach. Już w 2024 r. ma powstać stacja w Kotlinie. Z pewnością poprawi ona dostęp do wody dla części Kotlina oraz Orpiszewka.
Czy samorząd powinien inwestować w OZE - jeśli tak - to gdzie i w jakim zakresie.
Oczywiście, że tak. Sytuacja, w której się znaleźliśmy zmusza nas do racjonalnych rozwiązań. W 2021 r. zrealizowaliśmy inwestycje w zakresie energooszczędnego oświetlenia ulicznego. W 2023 r. otrzymaliśmy z rządowego programu „Rozświetlamy Polskę” kwotę 988 tyś. zł. Powstały instalacje fotowoltaiczne na Stacji Uzdatniania Wody w Woli Książęcej oraz Oczyszczalni Ścieków w Wyszkach. Budynek Urzędu Gminy Kotlin też je posiada. Zrealizowane inwestycje przekładają się znacząco na oszczędności środków finansowych.
Aktualnie realizujemy inwestycje na 14 obiektach gminnych w zakresie instalacji fotowoltaicznej. Objęte nimi są szkoły, świetlice wiejskie, strażnice, stacje uzdatniania wody oraz dom kultury. Gmina pozyskała na to środki w wysokości 1,02 mln zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.