W połowie września ulicami Jarocina przeszły patrole obywatelskie. Uczestnicy zorganizowali się w mediach społecznościowych. Jak twierdzili organizatorzy - zgromadzenia były odpowiedzią na brutalne pobicie do jakiego doszło na plaży w Śremie.
Przypomnijmy - dwóch mężczyzn, mieszkańców Śremu trafiło z poważnymi obrażeniami do szpitala po tym, jak w nocy 7 września doszło do bójki nad Jeziorem Grzymisławskim w Śremie. W sprawie zatrzymano pięciu mężczyzn jako osoby podejrzane o udział w bójce. Jeden z ujętych mężczyzn jest obywatelem Argentyny, a czterech to obywatele Kolumbii. Jedna z zatrzymanych osób usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa, podczas gdy pozostałym czterem postawiono zarzuty udziału w pobiciu. Mężczyzna z najcięższymi zarzutami trafił do aresztu.
Patrol obywatelski w Jarocinie po pobiciu w Śremie
W odpowiedzi na te wydarzenia grupa mieszkańców zorganizowała się m.in. za pośrednictwem Facebooka i przygotowała tzw. patrol obywatelski. Podobne marsze odbyły się w innych miastach naszego regionu. Takie zgromadzenia miały również miejsce w Jarocinie. Najliczniejsze było pierwsze, które odbyło się 13 września. Kilkudziesięcioosobowa grupa przeszła ulicami miasta. Protestujący odwiedzili miejsca w Jarocinie, gdzie mieszkają cudzoziemcy. Byli na Wojska Polskiego, Wolności, Alei Niepodległości, ulicy Przemysłowej. Przed budynkami śpiewali hymn polski. Wykrzykiwali hasła:
- Tu jest Polska, a wy jesteście tylko gośćmi. - Tu jest Polska, tu jest Polska!
Marszom przyglądała się policja. Mundurowi legitymowali uczestników spotkania.
Jarocińska policja wylegitymowała 96 uczestników patrolu obywatelskiego
Teraz 26-latek z gminy Jarocin odpowie za zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia.Policja w Jarocinie podawała, że łącznie w marszach brało udział 140 osób. Postępowanie wszczęto "z urzędu", a nie - jak to jest sugerowane w mediach społecznościowych - po "doniesieniu".
- Policjanci wylegitymowali 96 osób w związku z udziałem w nielegalnym zgromadzeniu. Prowadzimy czynności wyjaśniające na podstawie 52 artykułu Kodeksu Wykroczeń, który mówi, że kto organizuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia lub przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny – wyjaśniała asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Jaki jest finał policyjnych czynności?
- Do sądu został skierowany wniosek o ukaranie 26 letniego mieszkańca gminy Jarocin za zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia - podaje policjantka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.