Reklama

Zmiana przepisów przewiduje znacznie mniej formalności przy budowie domów jednorodzinnychDo 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Zmiana przepisów przewiduje znacznie mniej formalności przy budowie domów jednorodzinnychDo 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia? - Zdjęcie główne

Zmiana przepisów przewiduje znacznie mniej formalności przy budowie domów jednorodzinnychDo 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia? | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa domów do 70 metrów kwadratowych ma być objęta specustawą. Przewiduje ona, że te do 70 metrów kwadratowych nie będą wymagały pozwolenia.

Reklama

Rząd zapowiada zmianę przepisów budowlanych w ramach tak zwanego Polskiego Ładu. Dotyczy ona między innymi budowy domów jednorodzinnych i oznacza znacznie mniej formalności dla budynków o mniejszej powierzchni.

Zmiana przepisów przewiduje znacznie mniej formalności przy budowie domów jednorodzinnych. Nie oznacza to zielonego światła dla samowoli budowlanej

Chodzi między innymi o wprowadzenie ułatwień w budowaniu domów do 70 metrów kwadratowych. Założono, by na takie budowy nie było wymagane pozwolenie oraz nie towarzyszył obowiązek ustanowienia kierownika budowy czy prowadzenia dziennika budowy.

- To nie będą przepisy wprowadzone specustawą wyłączającą określone zasady ogólne. Uproszczenia zostaną wdrożone na podstawie projektu zmiany ustawy prawo budowlane oraz nowelizacji ustawy planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - zaznaczyła Anna Kornecka, wiceszefowa ministerstwa rozwoju, pracy i technologii.

Jak podkreśliła, wprowadzenie uproszczonych procedur nie będzie oznaczać zielonego światła dla samowoli budowlanej czy stawiania nieograniczonej liczby domów na małej działce. Dalej będzie to regulowane przepisami i kontrolowane przez służby nadzoru budowlanego.

- Przewidujemy, by na podstawie tych przepisów nie mogły powstawać całe osiedla domów na jednej działce. Nasza propozycja to jeden dom na posesji do 1 tys. metrów kw. - powiedziała wiceminister.

Dodała, że inwestor chcący postawić dwa domy będzie musiał dysponować co najmniej 2 tys. metrów, czyli 20 arami.

Zmiana przepisów przewiduje znacznie mniej formalności przy budowie domów jednorodzinnych. Co z kierownikiem budowy?

Resort nie przewiduje też, by domy do 70 m kw. mogły być ”przystawiane do granic działki”.

- W tym zakresie będą obowiązywać zasady określone obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, w tym rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie), czyli co do zasady 3-4 metry od granicy, w zależności od tego czy w ścianie są okna lub drzwi oraz czy na działce sąsiedniej znajduje się budynek - powiedziała Anna Kornecka.

Zmiana przepisów przewiduje znacznie mniej formalności przy budowie domów jednorodzinnych. Niektóre zapisu budzą kontrowersje

Przyznała jednak, że pomysł, by budowie domów do 70 metrów kwadratowych nie towarzyszył obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy budzi kontrowersje. Na mankamenty takiego rozwiązania wskazują zarówno architekci i inżynierowie oraz przedstawiciele branży budowlanej.

- Kierownik budowy to uczestnik procesu budowlanego, który nadzoruje realizację inwestycji - zaznaczyła.

Zapewniła, że jeśli w projektowanych przez resort regulacjach miałby się pojawić zapis, że w przypadku budowy domów do 70 metrów kwadratowych nie ma konieczności ustanowienia kierownika budowy, „to byłby on wyłącznie przywilejem, a nie obowiązkiem”.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii wskazała, że „resort doszlifowuje szczegółowe rozwiązania dotyczące projektu, by w czerwcu złożyć wpis do wykazu prac rady ministrów.

- Ponieważ jest to projekt zgłoszony w ramach Polskiego Ładu, jak się okazuje również priorytetowy, to mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu zespół programowania prac rządu wpisze go do wykazu i trafi on w wakacje do konsultacji - powiedziała.

Przepisy dotyczące budowy domów do 70 metrów kwadratowych w ramach Polskiego Ładu nie będą wprowadzone specustawą - powiedziała wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka. Podkreśliła, że w ramach regulacji nie będą mogły powstawać całe osiedla na jednej działce i według propozycji resortu będą obowiązywać ograniczenia związane z powierzchnią posesji.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy