Reklama

Zmarły biskup był wikariuszem w Jarocinie. Zobacz, jak wspominał ten czas [WIDEO]

Opublikowano: pt, 23 paź 2020 11:02
Autor:

Zmarły biskup był wikariuszem w Jarocinie. Zobacz, jak wspominał ten czas [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zmarły biskup Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, był w 1964 roku wikariuszem parafii św. Marcina w Jarocinie.

 

 

 


Biskup senior był hospitalizowany od soboty. Miał potwierdzoną obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zmarł we wtorek 20 października. Pogrzeb odbędzie się w sobotę (24 października). Mszy św., która rozpocznie się o godz. 11.00, przewodniczyć będzie Prymas Polski - arcybiskup Wojciech Polak. Uroczystości pogrzebowe - w kościele i w krypcie biskupów pomocniczych - będą transmitowane na stronie archidiecezjiMsza św. pogrzebowa oraz uroczystości na cmentarzu będą transmitowane na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej, stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl, w TV Gniezno oraz w Radio Plus.

 

 

Biskup senior Bogdan Wojtuś urodził się 4 lipca 1937 roku w Łąsku Wielkim k. Bydgoszczy. W 1955 roku, zaraz po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w seminarium duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1961 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Po święceniach kapłańskich ks. Bogdan Wojtuś został skierowany do pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza w parafii św. Mikołaja w Czeszewie nad Wartą (1961-1964 r.). Kolejnym miejscem pracy, tylko na kilka miesięcy, stała się parafia św. Marcina w Jarocinie. Po trzech latach pracy wikariuszowskiej kard. Stefan Wyszyński skierował ks. Bogdana Wojtusia na studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1971 roku, rozpoczął pracę w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Prymas powierzył mu funkcję archidiecezjalnego duszpasterza rodzin. W rok później został duszpasterzem służby zdrowia. Począwszy od 1972 roku przez kilka kadencji był członkiem Rady Kapłańskiej i jej sekretarzem.


Nowym etapem w życiu ks. Bogdana Wojtusia była nominacja wraz z rokiem akademickim 1975/1976 na wykładowcę teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Jego losy od tej chwili zostały na długo związane z tą instytucją.


W maju 1982 roku został mianowany rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Prowadził też zajęcia dydaktyczne w seminarium duchownym z teologii moralnej i spowiednictwa, w Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie oraz Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Pod jego kierunkiem powstały 23 prace magisterskie obronione na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, do którego wówczas gnieźnieńskie seminarium było afiliowane.


W związku z powierzeniem ks. Bogdanowi Wojtusiowi urzędu rektorskiego kard. Józef Glemp zwolnił go z obowiązków diecezjalnego duszpasterza służby zdrowia. W to miejsce mianował go członkiem Rady Duszpasterskiej oraz Kolegium Konsultorów Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Na 199. posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 25 kwietnia 1984 roku ks. rektor Bogdan Wojtuś mianowany został członkiem Komisji Episkopatu ds. Seminariów Duchownych.


Z woli prymasa Polski, obok kierowania seminarium, powierzone zostało B. Wojtusiowi rektorstwo kościoła kolegiackiego pod wezwaniem św. Jerzego w Gnieźnie. Ponadto mianowany został kanonikiem gremialnym i prałatem prepozytem kapituły kolegiackiej przy wspomnianym wyżej kościele. W czasie kadencji rektorskiej biskupa Wojtusia rozpoczęto budowę nowego gmachu (15 lipca 1982 roku). Pierwsi alumni zamieszkali w nowym budynku w 1988 roku.


24 września 1988 roku papież Jan Paweł II prekonizował Bogdana Wojtusia biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Nominat otrzymał stolicę tytularną Vassinassa. Sakry biskupiej udzielił mu kard. Józef Glemp, prymas Polski, 8 października 1988 roku w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.


Z chwilą mianowania wikariuszem generalnym bp Bogdan Wojtuś rozpoczął pracę w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 1989 roku został członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. rodzin. Natomiast 22 lutego 1991 roku kard. Józef Glemp mianował go kanonikiem gremialnym kapituły prymasowskiej w Gnieźnie. Trzy lata później został wybrany jej prepozytem.


W związku z reorganizacją kurii, którą dokonał abp Henryk Muszyński w 1992 roku mianował bp. Bogdana Wojtusia przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych. Brał też czynny udział w przygotowaniach do obchodów milenijnych archidiecezji - śmierci św. Wojciecha (1997 roku), jego kanonizacji (1999 roku) oraz ustanowienia metropolii (2000 roku), wchodząc w skład komitetu organizacyjnego.


Jednym z elementów obchodów jubileuszowych metropolii i archidiecezji gnieźnieńskiej była wizyta Jana Pawła II w Bydgoszczy w czerwcu 1999 roku. Dla jej przygotowania został powołany przez abp. Henryka Muszyńskiego Kościelny Komitet Podróży Apostolskiej Jana Pawła II. Patronat nad nim powierzony został bp. Wojtusiowi. Z ramienia episkopatu był on również członkiem komisji ds. duchowieństwa i rodziny, a na forum diecezjalnym wchodził w skład Rady Kapłańskiej oraz był członkiem Kolegium Konsultorów archidiecezji gnieźnieńskiej. Należy także dodać, że bp Bogdan Wojtuś, jako prepozyt kapituły prymasowskiej, podejmował wraz z członkami kapituły starania, aby tytuł Prymasa Polski powrócił do arcybiskupów gnieźnieńskich.

 

We wrześniu 2012 roku bp Bogdan Wojtuś przeszedł na emeryturę, nadal jednak pozostawał bardzo czynny, ofiarnie angazując się w życie duszpasterskie archidiecezji gnieźnieńskiej.

A jak wspominał swój pobyt w Jarocinie?

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Ja

  Wieczny odpoczynek racz Mu dac Panie ***

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Wwww

  Gghhhhhhhu

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Qqqq

  Wypada złożyć hołd i uczcić. Może jaki "extremalny biegiem z różańcem" Wieczny odpoczynek ***