Z Niemiec nad Polskę nadciąga niż, który doprowadzi do gwałtownego załamania się pogody.
Wraz z nim do kraju wkroczy ciepła, niestabilna masa powietrza, którą wypierać będzie szybko przemieszczający się front chłodny. Za nim napłynie świeża masa powietrza polarno-morskiego. Wspomniany niż będzie przemieszczał się dosyć szybko, a jego trajektoria nie jest do końca pewna. Front chłodny w nocy może ulec zafalowaniu, co będzie dodatkowym wspomaganiem z rozwoju burz - informują Łowcy Burz.
Anomalie pogodowe nad Ziemią Jarocińską, niszczycielskie nawałnice
W tym roku już dwukrotnie doświadczaliśmy silnych nawałnic na terenie Ziemi Jarocińskiej. W połowie lutego burza, przez niektórych określana trąbą powietrzną, zrywała dachy i łamała drzewa. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy gmin Jaraczewo i Żerków. Kolejne silne wiatry przeszły nad naszym terenem na początku kwietnia.Największe spustoszenie spowodowała wichura z sierpnia 2017 roku [ZOBACZ TUTAJ]
I na dzisiaj (20 maja) prognozy nie są optymistyczne. W ciągu dnia na południu i południowym zachodzie Polski pojawią się burze i porwisty wiatr. Ostrzegają przed tym również meteorolodzy IMiGW.
Prognozy mówią, że na południu Wielkopolski w ciągu dnia mogą pojawiać się lokalne burze z opadami deszczu do 15 mm i wiatrem do 80 km/h.
Załamanie pogody w nocy nad Jarocinem i okolicą
Sytuacja pogorszy się w nocy. Jak przestrzegają eksperci - w naszym rejonie mogą pojawić się superburze, grad, a nawet tornada.Dlatego też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje 2 stopień zagrożenia informującego o burzach z gradem dla większej części Polski - w tym dla naszego regionu. Gwałtowne zjawiska atomosferyczne mają występować głównie w nocy.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych - czytamy w ostrzeżeniu IMGW.
Łowcy Burz przestrzegają superburzami, gradem i tornadami.
Istnieje podwyższone ryzyko uformowania się umiarkowanie silnych trąb powietrznych, zwłaszcza na południowym-zachodzie ale nie tylko. Innym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, szczególnie na południu i częściowo w centrum gdzie PW wyniesie miejscami ponad 30-35 mm. Na północy Polski burze również będą dobrze uwodnione. Pojawią się również opadu gradu, a w przypadku superkomórek burzowych będą one miały średnicę powyżej 2 cm - informują obserwatorzy.
Jak zachować się w czasie burzy?
Burza to bardzo groźne zjawisko atmosferyczne. Prąd przenoszony przez błyskawicę ma niewyobrażalne parametry dochodzące nawet do 300 tys. amperów i miliona woltów!W domu:
- Nie wychodź i nie wyjeżdżaj – jeśli nie musisz.
- Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
- Unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
- Zamknij drzwi, okna. I nie podchodź do okna podczas burzy.
- Usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.
- Miej przy sobie np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
- Jeżeli burza lub huragan wzmagają się – i jeśli to możliwe - zejdź do piwnicy i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
- Nie kładź się na ziemi,
- Przyjmij pozycję kuczną, stawiając stopy mocno przyciśnięte do siebie i obejmując rękami kolana,
- Odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj,
- Wyłącz telefon komórkowy,
- Nie szukaj schronienia pod drzewami, w zagajnikach,na skraju lasu, pod słupami enegetycznymi czy niestabilnymi konstrukcjami,
- Unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronie istniejące budowle: most, wiadukt, inne stałe konstrukcje lub zagłębienia terenu - rowy, doły,
- Jeżeli jesteś w grupie, rozproszcie się. Ważne jest, by odsunąć się przynajmniej metr od murów, metalowych ogrodzeń
- Zatrzymaj się, ale nie pod drzewem,
- Pozostań w aucie (jako klatka Faradaya - skutecznie chroni Cię przed piorunami, pod warunkiem, że okna są zamknięte, a Ty nie dotykasz metalowych elementów samochodu)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.