reklama

Zagazują ponad 300 tysięcy kurcząt. Ptasia grypa w jednej z ferm w gminie Jarocin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zagazują ponad 300 tysięcy kurcząt. Ptasia grypa w jednej z ferm w gminie Jarocin - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Zakrzewie (gm. Jarocin) wykryto duże ognisko ptasiej grypy. We wtorek Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej ptasiej grypy na naszym terenie. Zwierzęta będą musiały zostać zutylizowane
reklama

Ptasia grypa, zwana również wirusem grypy ptaków (HPAI) to, jak tłumaczy Główny Inspektorat Weterynarii, choroba zakaźna wywołana przez wirusy grypy typu A/H5N1. Może atakować drób hodowlany i inne gatunki zwierząt, a w rzadkich przypadkach także ludzi. Wirus przenosi się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi ptakami lub ich odchodami.

Może również rozprzestrzeniać się poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę lub sprzęt. Kilkanaście dni ognisko ptasiej grypy wykryto w Kurcewie (gm. Kotlin), a wcześniej w sąsiednim poiwiecie krotoszyńskim. 

Ptasia grypa w dużej fermie na terenie gminy Jarocin

Wczoraj podawaliśmy, że jest podejrzenie, że zjadliwy wirus zaatakował ptaki na jednej z dużych hodowli w gminie Jarocin, na której jest trzymanych ponad 300 tysięcy sztuk drobiu. 

reklama


- Mamy zgłoszone przez właściciela fermy podejrzenie grypy ptaków. Na chwilę obecną trwa pobieranie prób do badań, które zostaną przeprowadzone najprawdopodobniej w dniu jutrzejszym w instytucie w Puławach. Wyniki badań potwierdzą albo wykluczą obecność ptasiej grypy – mówił w poniedziałek Paweł Marcinkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jarocinie.
   

Dzisiaj Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej ptasiej grypy na dużej fermie drobiu w Zakrzewie. Na terenie hodowli znajduje się 5 kurników, w których jest hodowane ponad 300 tys. kurczaków mięsnych.


 - Podejmujemy zwalczanie choroby. Jutro kurczaki będą zagazowan,e a następnie zutylizowane - mówi Paweł Marcinkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jarocinie.  - W czwartek i piątek będą wywożone do zakładu utylizacyjnego - dodaje lekarz. 

reklama

Co dalej? 


 - Od wstępnej dezynfekcji musi minąć minimum 30 dni, pod warunkiem, że w pobliżu nie ma nowych ognisk, aby można wprowadzać kolejne kurczaki do obiektów - wyjaśnia lekarz weterynarii.           

Wojewoda wyda teraz rozporządzenie wyznaczające obszar zapowietrzony, obejmujący zasięgiem siedem kilometrów i obszar zagrożony – trzy kilometry.

Gdzie obowiązuje już obszar zapowietrzony na terenie powiatu jarocińskiego? 

W związku z wykryciem choroby w gminie Kotlin w obszarze zapowietrzonym znajdują się miejscowości: Kurcew, Sławoszew, Parzew, Kotlin, Twardów. W obszarze zagrożo-nym są Magnuszewice, Wilcza, Orpiszewek, Wyszki, Racendów, Wola Książęca, Wysogotówek.

reklama


Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się przede wszystkim utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu - w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie. Należy także bez zbędnej zwłoki czyścić i odkażać środki transportu i sprzęt wykorzystywany do trans-portu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, a także środki transportu wjeżdżające do gospodarstwa i z niego wyjeżdżające. Obo-wiązkowe jest także wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób. Z kolei paszę i ściółkę dla ptaków należy zabezpieczyć w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu gryzonie oraz dzikie ptaki. Rygory-stycznych zasad bezpieczeństwa muszą przestrzegać osoby wchodzące do gospodar-stwa lub z niego wychodzące, aby wykluczyć rozprzestrzenianie się wysoce zjadliwej grypy ptaków. 
reklama

reklama

Gdzie obowiązuje obszar zagrożony?  

Z kolei kilka miejscowości w gminie Jarocin znajduje się w obszarze zagrożonym: Wtaszyce, Tarce oraz Potarzyca, Golina, Stefanów, Siedlemin, Zakrzew, Prusy, Roszkówko, Wilczyniec i Ciświca. W związku z wykryciem ogniska w gminie Koźmin Wielkopolski w gminie Jaraczewo w obszarze zagrożonym znajduje się Suchorzewko.

Na obszarze zagrożonym, zakazuje się m.in.: wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie, a także ich zwłok i jaj - bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki, a także  wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

ZOBACZ TAKŻE

 

SONDA

Co Twoim zdaniem powinno powstać na terenie inwestycyjnym przy węźle Jarocin?

Zagłosowało 182 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 31.03.2025 od godz 11:21
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo